Rast čínskeho priemyslu sa v decembri spomalil

Rast čínskeho priemyslu sa v decembri spomalil Foto: SITA/APPEKING 30. decembra (WEBNOVINY) – Index nákupných manažérov (PMI) čínskeho priemyslu zostavovaný pre banku HSBC klesol v decembri na trojmesačné minimum, keď sa znížil počet nových objednávok a tiež aj priemyselná výroba. Index PMI klesol v decembri na 54,4 bodu po tom, čo v predchádzajúcom mesiaci dosiahol úroveň 55,3 bodu. Ukazovateľ sa však udržal nad úrovňou 50 bodov, ktorá predstavuje hranicu medzi rastom a poklesom v odvetví a drží sa aj nad svojim dlhodobým priemerom 52,3 bodu.

Index tiež ukázal, že inflačné tlaky v krajine zostali v decembri zvýšené. Podindex mapujúci náklady vstupov čínskych priemyselných podnikov klesol z novembrovej hodnoty 80,8 bodu na trojmesačné minimum 72,3 bodu a podindex cien producentov pri výstupe z priemyselného podniku poklesol na štvormesačné minimum. Oba ukazovatele sú však aj naďalej hlboko v pásme, ktoré naznačuje zvýšenie inflačných tlakov. To tiež ukazuje, že výrobcovia premietli vyššie ceny nerastných surovín do cien pre zákazníka.

"Inflácia je aj naďalej pre tvorcov hospodárskej politiky oveľa väčším problémom, než ekonomický rast. A to aj napriek poklesu PMI," povedal Qu Hongbin, ktorý je hlavným analytikom banky HSBC. Inflácia sa v novembri dostala na úroveň 5,1 %, čo je najvyššia hodnota za posledných 28 mesiacov.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné