Reštrukturalizácia gréckeho dlhu je vraj nevyhnutná

Reštrukturalizácia gréckeho dlhu je vraj nevyhnutná Foto: SITA/APBERLÍN 19. apríla (WEBNOVINY) – Vzhľadom na slabý stav verejných financií Grécka je reštrukturalizácia jeho dlhu nevyhnutná. V utorok to vyhlásil Clemens Fuest, šéf poradenského výboru nemeckého ministerstva financií. Ten pre agentúru Reuters povedal, že Grécko môže situáciu iba ťažko zvládnuť, keďže polovicu svojich daňových príjmov vynakladá iba na splátky úrokov. "Realitu musí rozpoznať každý. Očakávam, že Grécko podnikne reštrukturalizáciu," povedal Fuest.

Asociácia nemeckých verejných bánk tvrdí, že banky si s reštrukturalizáciou gréckeho dlhu poradia. Grécko, ktorého dlh by mal podľa očakávaní vzrásť do roku 2013 na 160 % hrubého domáceho produktu (HDP), už viackrát poprelo, že taký krok plánuje. Podobne sa o reštrukturalizácii gréckeho dlhu vyjadruje aj Európska komisia. Špekulácie, že Grécko sa snaží dosiahnuť odklad splatnosti celkového dlhu, zasiahli finančné trhy, vláda v Aténach ich však odmietla. "O možnosti reštrukturalizácie sa nediskutuje na žiadnej úrovni," uviedla v pondelok hovorkyňa komisie.

Guvernér gréckej centrálnej banky George Provopoulos v pondelok uviedol, že reštrukturalizácia dlhu by poškodila bankový a penzijný systém a krajine by zablokovala prístup na kapitálové trhy. Reštrukturalizácia nie je "ani potrebná, ani želateľná … a mala by katastrofálne následky," vyhlásil Provopoulos.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné