Revolúcia v Egypte si vyžiadala najmenej 846 životov

Revolúcia v Egypte si vyžiadala najmenej 846 životov Foto: SITA, APKÁHIRA 20. apríla (WEBNOVINY) -Tri týždne trvajúce protivládne nepokoje v Egypte, ktoré vyústili do pádu dlhoročného režimu prezidenta Husního Mubaraka, si vyžiadali najmenej 846 mŕtvych a viac ako 6400 zranených. Vo svojej utorňajšej správe to uvádza špeciálna komisia sudcov, ktorú dočasné vedenie poverilo preskúmaním okolností krvavých zásahov bezpečnostných síl proti demonštrantom. Členovia v dokumente opisujú prípady, keď policajti strieľali do účastníkov zhromaždení ostrou muníciou, pričom im mierili na hlavu alebo na hruď. Komisia taktiež poukazuje na stovky demonštrantov, ktorí v dôsledku zranení prišli o zrak.

Uvedený počet obetí ľudového povstania, ktoré sa začalo 25. januára, je oproti predošlým oficiálnym odhadom viac než dvojnásobný. Konečnú zodpovednosť za použitie neprimeranej sily sudcovia pripisujú Mubarakovi, keďže príkaz na spustenie paľby vydal jeho minister vnútra Habíb al-Ádlí. Ten sa stal v marci vôbec prvým predstaviteľom zosadeného režimu, ktorého postavili pred súd. Vyšetrovacia komisia sa vo svojej správe odvoláva na výpovede úradných osôb a očitých svedkov, pričom tiež využila videonahrávky a fotografie získané od účastníkov protestov.

Egyptská polícia minulý týždeň Mubaraka a jeho dvoch synov zatkla, pričom oznámila, že všetkých troch ponechá vo vyšetrovacej väzbe najmenej 15 dní. Pri prvom vypočúvaní však bývalý prezident údajne utrpel infarkt a museli ho premiestniť do nemocnice. Egyptský denník al-Ahrám v piatok s odvolaním sa na predsedu káhirského odvolacieho súdu napísal, že Mubarakovi hrozí doživotie alebo trest smrti, ak sa podarí dokázať, že nariadil streľbu do opozičných demonštrantov.

SITA/AP


Pridat.eu