Rezort financií ČR chystá možno poslednú vlnu privatizácie

Rezort financií ČR chystá možno poslednú vlnu privatizácie Foto: SITA/APPRAHA 30. decembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo financií Českej republiky chystá možno už poslednú vlnu privatizácie štátneho majetku. Privatizácia by sa podľa denníka MF Dnes mala týkať doposiaľ netransformovaných štátnych podnikov, ktoré fungujú pod jednotlivými rezortmi a nie je dôvod, aby ich prevádzkoval štát.

Privatizovať by sa podľa denníka mali štátne podniky, ako sú napríklad Budějovický Budvar, Lesy ČR a Česká pošta. Taktiež by to mali byť skúšobné a výskumné ústavy, či zostávajúce štátne podniky, napríklad rekreačné objekty z majetku polície a armády, z ktorých niektoré štát podľa denníka MF Dnes zaťažujú, pretože musí financovať ich ochranu a údržbu. Jednotlivé rezorty urobia podľa denníka prehľad majetku a pošlú ministerstvu financií zoznam objektov, ktoré by mali prevádzkovať súkromníci namiesto štátu.

Ministerstvo poľnohospodárstva napríklad podľa námestníka ministra Romana Bočka zvažuje privatizáciu výskumu v poľnohospodárstve a inšpekčnej činnosti v kontrole dotácií, či v niektorých činnostiach v poradenstve.

Zámer odpredať podiely štátu v niektorých spoločnostiach zverejnil minulý týždeň Fond národného majetku SR. Ako vyplýva zo správy o fungovaní spoločností s majetkovou účasťou fondu, vláda by mala predať šesť najväčších teplárenských spoločností, podiely v sedemnástich firmách Slovenskej autobusovej dopravy, Burzu cenných papierov v Bratislave, podnik DMD Group, a.s. Trenčín, podiel vo firme Slovak Telekom, a.s., podiely v kúpeľoch Sliač a Bardejov a firmu Poliklinika Tehelná, a.s. Bratislava.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné