Rezort obrany do konfliktu v Líbyi zatiaľ nezasiahne

Rezort obrany do konfliktu v Líbyi zatiaľ nezasiahne Medzinárodná intervencia v Líbyi sa začala pod záštitou OSN.Foto: SITA/APBRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Severoatlantická aliancia preberá velenie nad všetkými vojenskými operáciami v Líbyi, Ministerstvo obrany SR na základe doterajších požiadaviek neuvažuje o priamom vojenskom zapojení slovenskej armády do operácie Unified protector (Spoločný ochranca).

Tou NATO dohliada na dodržiavanie zbrojného embarga. "Samozrejme, v prípade zmeny charakteru operácie Ministerstvo obrany SR prehodnotí možnosti zapojenia sa Ozbrojených síl SR do takejto operácie,“ konštatoval hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf. Ako doplnil, keďže operáciu bude viesť Aliancia ako celok, Slovensko ako jeden z členských štátov sa bude taktiež podieľať na vedení operácie.

Bude sa zúčastňovať na rozhodovacích a hodnotiacich procesoch na pôde NATO v súvislosti s operáciou. Okrem toho vojaci SR, ktorí si plnia svoje úlohy v rámci veliteľskej štruktúry, sa môžu v prípade potreby podieľať na riadení operácie, resp. na poskytovaní podpory pre operáciu. „V prípade potreby si SR splní dodatočné finančné požiadavky, ktoré vyplynú z vykonávania operácie pod vedením NATO,“ dodal Rudolf.

Slovenská republika podporila prevzatie velenia nad operáciou zabezpečujúcou vynútenie dodržiavania rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN číslo 1973 Severoatlantickou alianciou.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné