Ročné zúčtovanie budú definitívne robiť poisťovne

Ročné zúčtovanie budú definitívne robiť poisťovne Foto: SITA/Tomáš BenedikovičBRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Ročné zúčtovanie zdravotného poistného budú definitívne vykonávať zdravotné poisťovne. Prvýkrát by sa tak malo stať v roku 2012 za rok 2011. Vyplýva to z novely zákona o zdravotných poisťovniach od Kataríny Cibulkovej (SDKÚ-DS), ktorú podpísal prezident SR Ivan Gašparovič.

V súčasnosti vykonávajú zúčtovanie za zamestnancov zamestnávatelia, alebo si ho robia samotní zamestnanci. Samostatne zárobkovo činné osoby si túto povinnosť plnia samy. Podľa Cibulkovej je však existujúci systém zaťažujúci a administratívne náročný, pričom prax ukázala, že sa dá povinnosť vykonať ročné zúčtovania preniesť na poisťovne. "Navrhovaný spôsob výrazne zjednoduší povinnosti zamestnávateľov, podnikateľov, ale aj ostatných občanov, ktorí boli povinní robiť zúčtovanie. Odbúra sa časť administratívnej záťaže v oblasti, ktorá je širokou verejnosťou označovaná ako mimoriadne komplikovaná," zdôvodnila pri predkladaní svoj návrh poslankyňa.

Samotný spôsob výpočtu poistného sa oproti súčasnému stavu nezmení. Poisťovne vykonajú ročné zúčtovanie do piatich mesiacov od lehoty na podanie daňového priznania. V budúcnosti sa predpokladá skrátenie lehoty. Ak má poistenec predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, ročné zúčtovanie sa vykoná najneskôr do konca roka, v ktorom je povinnosť podať daňové priznanie. V tej istej lehote oznámi poisťovňa výšku preplatku alebo nedoplatku. Preplatky a nedoplatky by mali byť splatené do dvoch mesiacov od lehoty na vykonanie ročného zúčtovania.

Novela prináša aj ďalšie zmeny. Na základe nej sa už od mája nebudú platiť zdravotné odvody z prenájmu. Tie pritom koalícia zaviedla od januára tohto roka. Tí ľudia, ktorí sa na platenie odvodov prihlásili a platili preddavky, dostanú peniaze späť prostredníctvom ročného zúčtovania. Novela taktiež posúva vek denných študentov, ktorí musia platiť zdravotné odvody, z 26 na 30 rokov.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné