Ropa môže Rusku pomôcť k vyrovnanému rozpočtu

Ropa môže Rusku pomôcť k vyrovnanému rozpočtu Ropné pole Vankor na Sibíri.Foto: SITA/APWASHINGTON 18. apríla (WEBNOVINY) – Rusko by mohlo v budúcom roku dosiahnuť vyrovnaný rozpočet, pokiaľ sa cena ropy udrží na priemernej úrovni 120 USD za barel. Vyhlásil to počas víkendu ruský minister financií Alexej Kudrin. "Pokiaľ bude cena ropy na priemernej úrovni 120 USD za barel, budeme mať nulový rozpočtový deficit," povedal Kudrin novinárom v rámci stretnutia Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky vo Washingtone. Ministerstvo financií očakáva v tomto roku rozpočtový deficit na úrovni 1 až 1,4 % HDP. Vyrovnaný rozpočet podľa oficiálnych prognóz Rusko dosiahne v roku 2015, pokiaľ sa cena ropy udrží na priemernej úrovni 90 USD za barel. "Rozpočet chceme vyrovnať postupne do troch rokov," povedal Kudrin.

Ropa predstavuje kľúčový zdroj príjmov ruského štátneho rozpočtu. Minister financií Alexej Kudrin však upozorňuje, že vláda by vo svojich prognózach mala počítať aj s nepriaznivejším vývojom cien. "Vyrovnávanie rozpočtu prostredníctvom vysokých cien ropy považujem za nesprávne, nebezpečné pre ekonomiku, pretože si myslím, že strednodobo a dlhodobo (ceny) klesnú pod 100 USD za barel," zdôraznil Kudrin. Vláda by sa mala preto po voľbách zamerať na dodatočné konsolidačné opatrenia.

Parlamentné voľby sa v Rusku uskutočnia v decembri a na jar budúceho roka krajinu čakajú voľby prezidenta. V predvolebnom období sa v Rusku počíta s výrazným rastom verejných výdavkov.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné