RUSKO: Starajte sa o vlastné problémy, nie o Chodorkovského

RUSKO: Starajte sa o vlastné problémy, nie o Chodorkovského Bývalý ruský magnát Michail Chodorkovský a jeho obchodný partner Platon Lebedev sú vinní zo sprenevery a prania špinavých peňazí. Foto: SITA/APMOSKVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Rusko v utorok razantne protestovalo proti vyhláseniam zo strany západných politikov, ktorí kritizovali tohtotýždňové vynesenie viny nad bývalým ropným magnátom Michailom Chodorkovským. Moskva tvrdí, že kritika jej súdnictva je "neakceptovateľná" a Západ by sa mal "starať o vlastné problémy". "Očakávame, že každý sa bude starať o vlastné problémy, tak o domáce ako aj o medzinárodné," uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí na čele so šéfom diplomacie Sergejom Lavrovom. "Pokusy o vyvíjanie nátlaku na súd sú neakceptovateľné," dodáva rezort.

Ruský súd uznal Chodorkovského vinným zo sprenevery Hlboké znepokojenie nad "selektívnym uplatňovaním práva" v súvislosti s Chodorkovského prípadom v pondelok vyjadril najmä Biely dom. Podobne reagovalo aj Francúzsko či Nemecko, zatiaľ čo vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová bola zdržanlivá.

Kritika procesu s Chodorkovským je podľa Ruska neprijateľná
Ruské ministerstvo zahraničných vecí v utorok odsúdilo kritické vyjadrenia niektorých zahraničných predstaviteľov na adresu moskovského súdu, ktorý uznal bývalého magnáta Michaila Chodorkovského vinným zo sprenevery a prania špinavých peňazí. Ako uviedlo vo svojom vyhlásení, otvorenú nespokojnosť s verdiktom považuje za neprijateľný nátlak na súdne orgány.

"Snahy vyvíjať nátlak na súd sú neprijateľné," vyhlásilo ministerstvo po tom, ako predstavitelia viacerých západných krajín vyjadrili poľutovanie či znepokojenie nad výsledkom najnovšieho procesu s Chodorkovským a jeho obchodným partnerom Platonom Lebedevom.

Súd v moskovskom obvode Chamovniki dospel k záveru, že Chodorkovský a Lebedev sú vinní zo sprenevery 218 ton ropy a legalizácie príjmov vo výške tri miliardy rubľov (75 mil. eur). Obaja tak zostanú vo väzení, kde si v súčasnosti odpykávajú osemročný trest za daňové úniky. Bývalí oligarchovia, ktorí zbohatli počas divokej privatizácie v 90. rokoch, naďalej tvrdia, že sú nevinní a stali sa obeťami pomsty zo strany súčasného politického vedenia. Rovnaký názor zastávajú aj mnohí domáci a zahraniční aktivisti, ktorí vyzývali na ich oslobodenie.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné