Rusko zjednoduší prístup k strategickým sektorom

Rusko zjednoduší prístup k strategickým sektorom Vladimir PutinFoto: SITA/APMOSKVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Rusko plánuje v budúcom roku zmeniť zákony, ktoré regulujú zahraničné investície v tzv. strategických sektoroch. Krajina tak chce prilákať peniaze, ktoré so sebou prinesú nové technológie a vytvoria pracovné miesta. V utorok to povedal ruský premiér Vladimir Putin. Rusko prijalo v roku 2008 zákony, ktoré obmedzujú prílev zahraničných investícií do strategických sektorov. Podľa týchto zákonov kľúčové dohody musí najskôr schváliť vládna komisia.

Ruský rozpočet je teraz v červených číslach a bez zlepšenia investičných podmienok v krajine sú zahraničné akvizície zriedkavé, čo zvyšuje pochybnosti o plánovanej privatizácii aktív v hodnote 32 mld. USD. "Chápeme, že potrebujeme priame zahraničné investície, avšak nepotrebujeme iba kapitál, ale potrebujeme investície, ktoré prinesú nové technológie a tvorbu pracovných miest,“ povedal Putin. "Čo sa týka strategických sektorov, prístup k nim značne zjednodušíme. Už v roku 2011 plánujeme prijať množstvo dodatkov týkajúcich sa zahraničných investícií,“ dodal.

Putin neposkytol detaily, avšak povedal, že navrhované zmeny umožnia ľahší prístup investorov k sektorom ako poľnohospodárstvo, farmácia, bankovníctvo a prírodné zdroje. Putin ďalej povedal, že prognózy počítajú s priamymi zahraničnými investíciami v tomto roku v hodnote 40 mld. USD, zatiaľ čo v minulom roku predstavovali iba 16 mld. USD.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné