SaS verí, že koalícia zníženie platov podporí

SaS verí, že koalícia zníženie platov podporí Ilustračné foto SITA/Michal BurzaBRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – S podporou koalície rátajú predkladatelia novely zákona, ktorá znižuje platy primátorov a starostov. Trojica poslancov za SaS Szilárd Somogyi, Ľuboš Majer a Kamil Krnáč veria, že kolegovia v parlamente ich návrh novely zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v druhom čítaní podporia aj napriek tomu, že vláda pripravuje svoje pravidlá. „My tak veríme tomuto návrhu, respektíve vychádzame z terajšej situácie, že privítame plnú podporu vládnej koalície,“ uviedol na tlačovej besede Somogyi. Ako predkladatelia tvrdia, ani z jedného koaličného klubu nedostali odmietavé stanovisko a o novele diskutovali aj s viacerými opozičnými zákonodarcami.

Oproti pôvodnému návrhu, ktorý plénum v decembri posunulo do druhého čítania, ho predkladatelia po viacerých pripomienkach a konzultáciách rozsiahlym pozmeňovacím návrhom zmenili. Okrem iného znovu zavádzajú platový strop primátorom a starostom, ktorý predtým zrušili. „Je fixne stanovený plat, ktorý je oproti predchádzajúcim koeficientom nižší o desať percent,“ priblížil Somogyi. Zostáva inštitút odmien do výšky 50 percent, no nemôžu byť odsúhlasené vopred. Namiesto súčasného päťmesačného odstupného navrhujú dvojmesačné a trojmesačné podľa toho, ako dlho primátor alebo starosta funkciu vykonával. Predkladatelia rátajú s tým, že po prijatí novely by sa ušetrilo 30 až 40 miliónov eur. Zástupcovia Združenia miest a obcí Slovenska, ktorí označili návrh novely za populistický, sa v tomto prípade podľa Somogyiho prezentovali ako „odborová organizácia primátorov a starostov Slovenska.“

Potrebu prijatia novely ilustrovali predkladatelia netradičným spôsobom – na koláči, ktorý si delia samosprávy. „Podarilo sa nám jeden vzácny artikel dostať na dnešnú tlačovku. Má to dosť vysokú hodnotu, preto sme museli zabezpečiť aj ochranu tohto objektu,“ okomentoval prinesenie vianočky v sprievode dvoch ochrankárov Somogyi. „Ten koláč má hodnotu sto miliónov, čo sa rovná tej sume, ktorá bola koncom minulého roka mimoriadnym rozhodnutím vlády poskytnutá samosprávam na preklenutie výpadku na podielových daniach,“ priblížil. Ako poukázal, z výpočtov vyplýva, že len za rok sa na Slovensku minie 88 miliónov eur na mzdy starostov a primátorov a v prípade, ak si primátor alebo starosta dá odsúhlasiť odmenu vo výške len 200 eur mesačne, je to o ďalších 10 miliónov eur viac. „Spolu tieto dve čísla predstavujú 98 miliónov eur a môžeme teda povedať, že tá mimoriadna pomoc vlády samosprávam sa použila na zabezpečenie mzdových a platových pomerov primátorov a starostov,“ dodal.

Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu a video


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné