Sčítanie obyvateľstva sa uskutoční v budúcom roku v celej EÚ

Sčítanie obyvateľstva sa uskutoční v budúcom roku v celej EÚ Ilustračné foto SITA, APBRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Budúcoročné sčítanie obyvateľov, domov a bytov, ktoré sa na celom území Slovenska uskutoční v máji 2011, bude výnimočné z dvoch dôvodov. Okrem toho, že si Slováci budú po prvý raz môcť vybrať či vyplnia sčítacie formuláre v listinnej podobe alebo prostredníctvom internetu, sčítanie obyvateľstva sa uskutoční po prvý raz v histórií naraz vo všetkých členských štátoch Európskej únie. "Každých desať rokov sa sčítava celá planéta, Európska únia sa dohodla, že bude v roku 2011 naraz v celej dvadsaťsedmičke," povedala pre agentúru SITA tlačová tajomníčka ŠÚ SR Eva Kelemenová.

Podľa rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady sa pri sčítaní v EÚ využijú rovnaké, respektíve podobne definícií zisťovaných údajov. "Zvýši sa tým medzinárodná porovnateľnosť výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov, čo má z hľadiska rozhodovania a prognózovania osobitný význam," uviedla predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová.

Sčítanie obyvateľov ukáže, koľko ľudí žije v Bratislave
Úrad bode totiž prvýkrát zisťovať okrem miesta trvalého pobytu aj miesto obvyklého bydliska, teda miesto, na ktorom sa ľudia zdržiavajú prevažnú časť roka a zvyčajne trávia denný alebo nočný odpočinok.

"Pri súčasnom trende, keď mnohí ľudia reálne žijú celkom inde ako v mieste, kde sú prihlásení na trvalý pobyt, má tento ukazovateľ pomôcť spoznať skutočný počet obyvateľov jednotlivých miest a členských krajín Európskej únie," uviedla pre agentúru SITA Zuzana Štukovská z odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu SR. Informácie o obvyklom bydlisku pomôžu zamedziť započítavaniu toho istého obyvateľa do počtu obyvateľov vo viacerých mestách a štátoch a umožnia zistiť reálny počet obyvateľov v Slovenskej republike. Tento údaj môže byť podľa Štukovskej dôležitý aj pre obce, ktoré sú financované podľa počtu obyvateľov prihlásených na trvalý pobyt, ktorý vždy zohľadňuje skutočný stav.

Sčítanie obyvateľov, domov a bytov sa na celom území Slovenska vykoná k 21. máju 2011. Budúcoročné sčítanie bude stáť približne 30,6 mil. eur, čo na jedného obyvateľa vychádza na 5,64 eura. Najviac peňazí pôjde na odmeny a mzdy sčítacích komisárov. Prvé výsledky úrad zverejní na jeseň 2011, ďalšie bude pridávať postupne. Komplexné výsledky budú známe najneskôr v marci 2014.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné