Šéf deaflympionikov sa začne zodpovedať za blamáž 13. apríla

Šéf deaflympionikov sa začne zodpovedať za blamáž 13. apríla Foto: poprad24.skBANSKÁ BYSTRICA 30. marca (WEBNOVINY) – Hlavné pojednávanie so šéfom slovenských deaflympionikov Jaromírom Rudom a košickým notárom Stanislavom F. sa začne 13. apríla. Rozhodol o tom Okresný súd v Banskej Bystrici, ktorý dnes prijal obžalobu.

Jaromír Ruda a Stanislav F. sú obvinení za obzvlášť závažný zločin sprenevery 1,6 milióna eur (takmer 50 miliónov korún), určených pre olympiádu sluchovo postihnutých.

Peniaze pochádzali od sponzorov a mali slúžiť na zorganizovanie olympiády pre sluchovo postihnutých športovcov v roku 2011 vo Vysokých Tatrách. Notár dostal do úschovy v apríli 2008 čiastku 52 miliónov korún a mohol s nimi voľne disponovať. Podľa obžaloby po dohode s Jaromírom Rudom. previedol na rôzne účty a uskutočnil výbery v hotovosti spolu 48,5 milióna korún a v dohodnutej lehote vrátil iba 3,5 milióna korún.

Viac informácii o medzinárodnej blamáži nájdete aj v:

Hľadá sa vinník za zrušenú deaflympiádu

Organizátori deaflympiády chcú vyrovnať pozdĺžnosti

Šéf OV Ruda ľutuje zrušenie deaflympiády, chce vyrovnať dlhy

Blamáž pre Slovensko: Deaflympiáda je zrušená

Prípad, ktorý sa zapíše do slovenskej histórie

Notár tvrdí, že spreneveru nespáchal, pretože „peniaze poslal na účty podľa pokynov pána Rudu.“. Na Slovensku ide o prípad s doposiaľ najvyššou škodou v súvislosti s notárskou činnosťou. Obom hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Obvinený notár má pozastavený výkon funkcie.

Jaromír Ruda čelí od februára obvineniu z 11-miliónového podvodu, ktoré proti nemu vzniesol vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii a sudca Špecializovaného trestného súdu na neho uvalil väzbu. Podľa polície Jaromír Ruda si na zabezpečenie 17. zimných deaflympijských hier vo Vysokých Tatrách podvodne požičal 10 miliónov eur najmenej od štyroch spoločností.

Peniaze nevrátil, ani riadne nezdokladoval ich použitie. Šéf deaflympionikov taktiež vylákal najmenej milión eur od zástupcov medzinárodných výborov deaflympijských hier a nepoužil ich na sľúbený účel. Použitie podvodne získaných peňazí vyšetruje polícia. Aj za toto konanie hrozí Jaromírovi Ruda trest odňatia slobody na desať až pätnásť rokov.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné