SFZ: Nemôžeme rátať s peniazmi, ktoré sa už minuli

SFZ: Nemôžeme rátať s peniazmi, ktoré sa už minuli Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Keďže čestný prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a predseda marketingovej komisie Európskej futbalovej únie (UEFA) František Laurinec prostredníctvom médií vyčíta súčasnému vedeniu SFZ pasívny prístup k čerpaniu zdrojov z UEFA a Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), na ním zverejnené fakty reagoval na stredajšom stretnutí s novinármi generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

"Prostriedky z projektu FIFA Goal Programme 1 vo výške 400 000 dolárov sme už v roku 2010 nemohli čerpať, pretože z tejto dotácie sme dobudovali Národné tréningové centrum (NTC) SFZ v Senci, ktoré bolo slávnostne otvorené 6. septembra 2003. Na otvorení bol prezident FIFA Sepp Blatter, člen VV FIFA Michel Platini a prezident SFZ František Laurinec. Takže on by si to mal pamätať," pripomenul Jozef Kliment a pokračoval: "Takisto nemôžeme využiť prostriedky z projektu FIFA Goal Programme 2, lebo z neho sme čerpali peniaze na nákup nábytku, výpočtovej techniky, ako aj na nutné stavebné úpravy, ktoré bolo treba urobiť v súvislosti so sťahovaním nášho sídla z Junáckej ulice na Trnavskú cestu, plus zaplatenie nájomného za tieto nové priestory."

Tieto fakty zverejnil Jozef Kliment ako reakciu na tvrdenie F. Laurinca, že nové vedenie SFZ nežiada o finančnú podporu zo zdrojov UEFA a FIFA aktívnejšie a priamočiarejšie. Čestný prezident SFZ F. Laurinec tieto kritické slová podložil tvrdením, že doteraz nebolo vyčerpaných 1 240 000 eur zo zdrojov UEFA a 400 000 dolárov z FIFA, ktoré boli pre národné futbalové zväzy schválené v roku 2010.

"Odvtedy sa tých 400 000 dolárov zvýšilo o ďalších 100 000 dolárov, takže budeme žiadať už o 500 000 dolárov. V rokoch 2008 – 2012 sme z dotácií na projekt UEFA HatTrick vyčerpali prostriedky, ktoré nám boli určené, zostalo nám ešte 500 000 eur, tieto peniaze sú však špeciálne určené na projekty národných zväzov pre rozvoj mládežníckeho futbalu, na propagáciu zásad súťaží fair play, na boj proti rasizmu a podobné aktivity a kampane. Posledné stretnutie komisie UEFA sa uskutočnilo 31. januára a do tohto dátumu sme nestihli pripraviť projekty tak, aby sme ich mohli obhájiť a požiadať o čerpanie tejto dotácie. Najbližšie zasadnutie HatTrick komisie UEFA sa uskutoční v máji alebo v júni, termín ešte nebol presne určený. My už máme presne predjednané a dohodnuté, akým spôsobom budeme čerpať tieto peniaze. V rámci toho chceme založiť tradíciu dlhodobej žiackej futbalovej súťaže pod názvom Školský majster Slovenska pre chlapcov a dievčatá do 10 rokov. Do mája pripravíme projekty aj na čerpanie týchto peňazí. Aktuálny stav je, že nám prakticky zostalo vo finančnom roku 2010/2011 ešte približne 21 000 eur. Keďže doteraz sme nemali čas si nad tento nový nápad sadnúť, lebo stále riešime iné veci, programy pre FIFA Goal Programme 3 sme ešte nepredložili. Ale opakujem ešte raz, v roku 2010 nemôžeme využívať finančnú dotáciu, ktorú sme minuli už v roku 2003," vysvetlil Jozef Kliment harmonogram slovenského čerpania a nečerpania ponúkaných peňazí z prostriedkov UEFA a FIFA.

Ako odborník, ktorý niekoľko rokov pracoval v štruktúrach UEFA, vie, o čom hovorí. Veď tento 46-ročný Nitran v sídle UEFA mal na starosti práve rozvojové programy členských federácií UEFA a participoval aj na činnosti komisie UEFA pre projekt HatTrick. Jozef Kliment sa venoval aj výhradám F. Laurinca, že nové vedenie SFZ sa málo angažuje pri rozdeľovaní financií zo zisku Ligy majstrov, hoci Žilina v sezóne 2010/2011 hrala v skupinovej fáze LM. "Zo zisku Ligy majstrov dostávajú dotácie nie iba tie federácie a zväzy, ktorých mužstvá účinkujú v tom-ktorom ročníku tejto súťaže, ale určité percento zo zisku LM dostávajú všetky národné federácie. Tieto peniaze sú určené klubom najvyšších futbalových súťaží a tak isto majú byť účelovo využité na rozvoj futbalovej mládeže. Je to presne a konkrétne určené a my v tomto smere nemôžeme vymýšľať nové postupy. Peniaze z Ligy majstrov majú už dávnejšie určeného adresáta," vysvetlil generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné