SILVESTER: V New Yorku majú krištáľovú guľu, v Riu sviečky

SILVESTER: V New Yorku majú krištáľovú guľu, v Riu sviečky Foto: SITA/APBRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVIMY) – Vítanie nového roku v New Yorku je jedným z najznámejších na svete. Približne milión ľudí sa zhromažďuje na Times Square, aby mohli pozerať ako sa spúšťa známa krištáľová guľa.

Na návštevníkov tu čakajú hudobné predstavenia, ohňostroje či konfety, ktoré sa vyrábajú počas celého mesiaca december a stovky tisícov ľudí píšu svoje novoročné priania na malé papieriky, ktoré neskôr pripevnia na obrovskú stenu. Práve tieto papieriky budú na nový rok dopadať na ľudí zhromaždených na Times Square v podobe konfiet.

V tento deň je tiež zvykom pobozkať osobu opačného pohlavia, pričom môže ísť o úplne neznámeho človeka. Pre Japoncov je oslava nového roka jednou z najdôležitejších. Slávnosť trvá niekoľko dní a trávi sa v kruhu rodiny. Nový rok je pre nich rovná príležitosti začať opäť od nuly vo všetkých smeroch. Preto sa konajú slávnosti zvané bonekai, pri ktorých sa ľudia snažia nechať za sebou všetky svoje problémy a obavy, zabudnúť na prežité zlé chvíle a pozerať sa na budúcnosť optimisticky. Oslavy nového roka, ktoré sa konajú v brazílskom meste Rio de Janeiro sú jedinečné preto, že v Brazílii je 31. decembra leto. Ľudia vo veľkom prichádzajú na pláže, aby sa tam mohli zúčastniť oslavy Lemanjá, ktorá je podľa brazílskeho folklóru bohyňou vody. Uctievajú si ju tak, že na vodu púšťajú milióny malých plávajúcich sviečok.

Talianská šošovica
Talianska tradícia hovorí, že nový rok sa nemôže začať úspešne, ak človek neje šošovicu. Preto nie je ničím prekvapivým ísť v tomto čase do Ríma a zistiť, že na večeru sa podáva len šošovica. Ďalšou typicky talianskou tradíciou je obdarovávanie žien červenou spodnou bielizňou, ktorá im vraj má v nasledujúcom roku priniesť šťastie. Tisíce ľudí sa zhromažďujú na Piazza del Popolo, aby tu 31. decembra mohli sledovať koncerty klasickej, rockovej či populárnej hudby.

Hlavné mesto Španielska sa so starým rokom lúči pri zvuku zvonov na námestí Plaza del Sol. Pri každom údere zvonu zjedia obyvatelia Španielska jednu hroznovú bobuľu. Iní si myslia, že mať na sebe v tento deň červenú spodnú bielizeň im zaručí šťastie a ďalší si pripíjajú pohármi šumivého vína, v ktorých majú hodený prsteň. Na svitaní nového roka zvyknú Španieli jedávať typické churros con chocolate. Informáciu zverejnila webová stránka fiestas.practicopedia.com.Foto:


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné