Situáciou v Jemene sa bude zaoberať Bezpečnostná rada OSN

Situáciou v Jemene sa bude zaoberať Bezpečnostná rada OSN Foto: SITA/APOSN 19. apríla (WEBNOVINY) – Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) sa bude v utorok prvýkrát zaoberať situáciou v Jemene, kde už niekoľko mesiacov trvajú protesty proti režimu prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Informovali o tom nemenovaní diplomati, na ktorých sa odvoláva tlačová agentúra AFP. Prvé formálne zasadnutie 15-člennej rady venované Jemenu sa podľa nich uskutoční na podnet Nemecka a vystúpi na ňom námestník generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti. Začiatok schôdze v newyorskom sídle OSN je naplánovaný na 21:00 SELČ.

Riešenie krízy v Jemene bude aj predmetom stretnutia ministrov zahraničných vecí Rady pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive (GCC) so zástupcami jemenskej vlády, ktoré sa v utorok uskutoční v hlavnom meste Spojených arabských emirátov Abú Zabí. Krajiny GCC (Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty) vyjednávajú s jemenským prezidentom už dlhšie. Pred týždňom ho dokonca oficiálne vyzvali, aby v snahe upokojiť situáciu v krajne odovzdal moc viceprezidentovi Abdrabúovi Mansúrovi Hádímu.

Protivládne protesty, ktoré vypukli v Jemene koncom januára a rozšírili sa do celej krajiny, si doteraz vyžiadali už viac ako 125 obetí. Jednou z posledných demonštrácií bolo zhromaždenie v meste Hudajda na pobreží Červeného mora, kde obyvatelia v pondelok protestovali proti nedeľňajšiemu zákroku bezpečnostných síl proti demonštrantom v hlavnom meste Saná.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné