Slovenky prehrali so Srbkami 2:3

Slovenky prehrali so Srbkami 2:3 Slovenské hráčky Daniela Hantuchová a Magdaléna Rýbáriková po tom, ako ich zdolali srbské hráčky po skončení štvorhry zápasu Slovensko – Srbsko o účasť vo svetovej skupine 2012 tenisového Fed Cupu. Bratislava, 17. apríl 2011. Foto: SITA/Marián PeigerBRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) – Tenisové reprezentantky Slovenska mimoriadne frustrujúcim spôsobom hneď po roku opúšťajú elitnú osmičke Pohára federácie družstiev žien.

Vo víkendovom atraktívnom bratislavskom stretnutí o svetovú skupinu budúceho ročníka Fed Cupu BNP Paribas prehrali so Srbkami s dvoma niekdajšími jednotkami renkingu v kádri tesne 2:3.

Na antuke v Sibamac aréne NTC rovnako ako pred rokom v Belehrade proti rovnakému súperovi v identickej fáze tejto súťaže rozhodla až záverečná štvorhra.

V sezóne 2010 sa v nej v srbskej metropole radovali Daniela Hantuchová s Magdalénou Rybárikovou, teraz Jelena Jankovičová, ku ktorej sa postavila Aleksandra Kruničová (vtedy Bojana Jovanovská). Hosťujúci pár triumfoval po ťažko uveriteľnej zápletke za 197 minút 2:6, 7:5, 9:7 z manka 2:6, 1:5 a 0:30 i dvoch mečbalov pri Hantuchovej podaní v desiatej hre druhého setu.

V prvom sete síce Hantuchová s Rybárikovou, ktorá hrala na forhendovej polovici dvorca, od stavu 3:0 s dvojitým brejkom pustili súperky na 2:3 a dva brejkbaly, ale šiesty gem napokon získali. Navyše, pridali poistku na 5:2 proti Kruničovej (ešte len 18-ročná zverenkyňa Mojmira Mihala bola na bekhendovej strane) a vzápätí odolali dokonca trom hrozbám straty podania.

Pri druhom setbale poslala Jankovičová forhend za základnú čiaru. V druhom dejstve Slovenky unikli na 2:0, keď hneď zobrali podanie Jankovičovej. V piatej hre to dokonca zvládli z 0:40 najmä vďaka Rybárikovej výborným zákrokom vpredu – *4:1. Srbky od uvedeného stavu 1:5 a 0:30 pri Jankovičovej servise neskutočne zapli – najmä mladej Kruničovej akoby narástli krídla.

Hantuchová ani raz neprišla o podanie

Jedinou hráčkou, ktorá dovtedy ani raz neprišla o podanie, bola držiteľka kompletnej zbierky grandslamových trofejí z miešanej štvorhry Hantuchová. Nezostalo to však v platnosti po desiatom geme druhej časti. Po úvodnom mečbale Sloveniek priniesol tri brejkbaly – odvrátené. Pri druhom mečbale Kruničová obehnutým forhendom popri čiare nachytala Rybárikovú.

Srbské hráčky Aleksandra Kruničová a Jelena Jankovičová sa tešia z celkového víťazstva po skončení štvorhry zápasu Slovensko – Srbsko o účasť vo svetovej skupine 2012 tenisového Fed Cupu po tom, ako zdolali slovenské hráčky. Bratislava, 17. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger
Následne Jankovičovej parádny lob znamenal štvrtý brejkbal. Hantuchová odpovedala esom – šiesta zhoda a pri nej neskutočný Kruničovej bekhendový kros. Pod ťarchou piateho brejkbalu prepálila Hantuchová forhend zozadu – 5:5, po chvíli na nulu pri Rybárikovej servise aj 5:7. Slovenky upadali do bezradnosti.

V treťom sete – pred sotva 2000 divákmi zo 4-tisícovej kapacity – hostky išli na 1:0* a dostali sa na zhodu na returne v druhom geme.

Nepridali nadstavbu a neodolali tretiemu brejkbalu v tretej hre: Kruničová poslala krížny bekhend vedľa. Brejkový únik domácich netrval dlho, Rybáriková aj vinou dvoch dvojchýb hladko stratila servis – 2:2. Ďalšiemu brejkbalu čelila až Kruničová v jedenástom geme, keď Rybáriková perfektne zapracovala volejom od tela pri sieti.

Slovenky nevyužili šancu

Srbky hrozbu odvrátili Jankovičovej doťuknutím v jasnej pozícii, ale pri nasledujúcom druhom brejkbale stratila jej partnerka nervy a napálila forhend vari meter za. Ani celkovo tretie podávanie na triumf však Slovenky nezvládli: okamžite mali 0:40 a pri druhom brejkbale Jankovičová neomylne našla priestor medzi nimi – 6:6. Za stavu 7:8 a 30:0 podávajúca Rybáriková pokazila smeč, nie prvý v tejto fáze, Kruničová pridala svoj obľúbený "ustúpený" forhend popri čiare a Srbky boli dve loptičky od víťazstva.

Rybáriková zvládla hru nad hlavou (40:30), ale len raz (zhoda). Hantuchovej forhendový volej v sieti dodal hostkám mečbal a Kruničovej return zázračne našiel kurt. O prípadnú definitívu v prospech tímu SR sa za stavu 2:1 nepostarala spomenutá Hantuchová (32. v počítačovom poradí), ktorá v druhej nedeľňajšej dvojhre prehrala s bývalou líderkou svetového rebríčka WTA Jankovičovou v ich ôsmom vzájomnom dueli za 167 minút 2:6, 6:3, 5:7.Hore sprava: Daniela Hantuchová, Magdaléna Rybáriková zo Slovenska a sprava dole Aleksandra Kruničová a Jelena Jankovičová zo Srbska počas štvorhry zápasu Slovensko – Srbsko o účasť vo svetovej skupine 2012 tenisového Fed Cupu. Bratislava, 17. apríl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

V treťom sete pritom viedla 3:1. Za stavu 3:4 sa pred svojím podaním nechala ošetriť v šatni. V desiatej hre odvrátila priamym bodom z podania mečbal. V dvanástom geme pri skóre 15:40 pokazila forhendovú odpoveď na return.

Dvadsaťsedemročná popradská rodáčka Hantuchová má proti 8. hráčke terajšieho hodnotenia Jankovičovej štatistiku 3:5.

Srbke, ktorá v súlade so všeobecnými očakávaniami nahradila po sobote Bojanu Jovanovskú, sa slovenská fedcupová rekordérka nerevanšovala za prehru z osemfinále vlaňajšieho parížskeho grandslamového Roland Garros.

Zverenkyňa kapitána družstva SR Mateja Liptáka Hantuchová zároveň ani pripomenula svoj úspech proti nej z vlaňajšieho belehradského súperenia oboch krajín v rovnakej fáze súťaže pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Jankovičová dosiahla svoj už 31. fedcupový úspech, zaokrúhlila v nedeľu. Hantuchová si msuí minimálne do februára 2012 počkať na métu 30 triumfov.

Liptáka mrzí nevyužitá šanca

Hlasy:

"Je veľmi ťažké reagovať po tom, čo sa udialo. Neviem, čo sa stalo. Začali sme vo štvorhre veľmi dobre a hrali sme systém, ktorý na súperky platil. Potom nám chýbalo aj šťastie. Hráčky niektoré lopty nezvládli a bolo zložité vyburcovať ich na tretí set. Klobúk dolu, že ho vôbec zvládli tak, ako ho zvládli. Gratulujem Srbkám," povedal kapitán Sloveniek Matej Lipták a dodal: "Dominika hrala oba dni dobre, Daniela včera slabšie, dnes lepšie. Mala šance, ktoré nezvládla. Naozaj ťažko sa mi to celé v tejto chvíli hodnotí."

"Po tomto obrovskom vypätíenie som takto rýchlo pripravený zhodnotiť zápas ako celok. Môžem len pogratulovať hráčkam nášho tímu k víťazstvu," povedal kapitán Srbiek Dejan Vraneš.

OBRAZOM: Slovenky prehrali vo štvorhre so Srbkami

"Som profesionálka, ale na takéto situácie nie som zvyknutá… V tenise sa však takéto obraty stávajú. Keď ste pri nich na tej strane, ako my dnes, riadne to nahnevá. V singli som zahrala lepšie ako v sobotu. K tej štvorhre sa mi naozaj ťažko vyjadruje. Máme tím, ktorý by mohol vyhrať celý Fed Cup, ale teraz ani nebudeme vo svetovej skupine… Bolo pre mňa cťou hrať tu počas víkendu, takú atmosféru som ešte nezažila," uviedla Daniela Hantuchová.

"Takýto zápas si nepamätám. Veľmi ma to hnevá. Neviem, čo sa stalo. Mrzí ma to…" nechala sa počuť Magdaléna Rybáriková.

"Ťažko sa to hodnotí, lebo aj keď zoberieme do úvahy, že šport prináša všeličo, tak takýto zápas, ktorý jednoznačne bol v našich rukách, by sme mali vyhrať. Podľa vývoja situácie sme si nič viac nemohli priať – ba vlastne mohli: zisk poslednej loptičky, ktorý však neprišiel. Dlho mi potrvá, kým si uvedomím, prečo sa to napokon nestalo. Myslím si, že sa všetci musíme nad sebou zamyslieť a prísť na to, čo sa dá zlepšiť, aby sa niečo podobné už nezopakovalo," povedal pre agentúru SITA prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko.

Nedeľu začala Cibulková víťazstvom

Domáci tím poslala v nedeľu do priebežného vedenia Dominika Cibulková, ktorej sa za stavu 6:4, 3:3 z pohľadu hostiteľky po 84 minútach vzdala v súboji jednotiek singlových zostáv Ana Ivanovičová pre zranenie brušného svalstva. Ivanovičová v sobotu zvíťazila nad Hantuchovou 6:2, 6:4 po tom, ako Cibulková prekonala Jovanovskú 4:6, 6:3, 6:1. Dominika Cibulková (vľavo) a Ana Ivanovičová počas tretej dvojhry zápasu Slovensko – Srbsko o účasť vo svetovej skupine 2012 tenisového Fed Cupu. Bratislava, 17. apríl 2011. Foto: SITA/AP

Slovenky hrali v prelínačke o elitnú osmičku tretí raz v rade, ale premiérovo v rámci tejto série "zhora".

V apríli 2009 podľahli Francúzkam v rekordne dlhej dráme v Limoges 2:3, po dvanástich mesiacoch zdolali najtesnejším rozdielom práve Srbky v Belehrade a zabezpečili si svoj prvý štart vo svetovej skupine od sezóny 2004.

Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky vo februári v bratislavskom derby vo štvrťfinálovom 1. kole nestačili na Češky, s ktorými prehrali 2:3. Srbky aj bez Jankovičovej a Ivanovičovej zvíťazili v Novom Sade vo finálovom 1. kole II. svetovej skupiny nad Kanaďankami 3:2. Družstvo SR uspelo proti výberu Srbska aj v júli 2007 v Košiciach, vtedy 4:1, takže v bilancii zo vzájomných súbojov momentálne vedie 2:1.

Už je isté, že vo svetovej skupine 2012 si zahrajú – abecedne – Belgičanky, Češky, Nemky, Rusky, Srbky, Španielky, Talianky a Ukrajinky. Medzi elitou budú premiérovo v histórii chýbať Američanky aj Francúzky. Žreb sa obvykle koná v júni počas Roland Garros, ale tentoraz ITF ešte nepotvrdila takýto termín vzhľadom na odklad stretnutia o II. svetovú skupinu medzi Japonskom a Argentínou na 16. – 17. júl po nedávnej prírodnej katastrofe v krajine "vychádzajúceho slnka". Okrem víťaza tohto odloženého duelu, Slovenska, USA a Francúzska budú v "druhej lige" aj Austrália, Bielorusko, Slovinsko a Švajčiarsko.

OBRAZOM: Ivanovičová nedohrala proti Cibulkovej

.

SLOVENSKO – SRBSKO 2:3 – Srbky budú v sezóne 2012 hrať vo svetovej skupine
(Bratislava, Sibamac aréna NTC, antuka v hale)

Sobota:
Dominika Cibulková – Bojana Jovanovská 4:6, 6:3, 6:1 za 138 minút (51, 40, 47)
Daniela Hantuchová – Ana Ivanovičová 2:6, 4:6 za 86 minút (32, 54)

Nedeľa:
Dominika Cibulková – Ana Ivanovičová 6:4, 3:3 – skreč, Ivanovičová po 84 minútach odstúpila pre zranenie brušného svalstva
Daniela Hantuchová – Jelena Jankovičová 2:6, 6:3, 5:7 za 167 minút (41, 47, 79)
Daniela Hantuchová, Magdaléna Rybáriková – Jelena Jankovičová, Aleksandra Kruničová 6:2, 5:7, 7:9 za 197 minút (44, 71, 82)

Doterajšie výsledky:
Sobota:
Dominika Cibulková – Bojana Jovanovská 4:6, 6:3, 6:1 za 138 minút
Daniela Hantuchová – Ana Ivanovičová 2:6, 4:6 za 86 minút

Nedeľa:
Dominika Cibulková – Ana Ivanovičová 6:4, 3:3 – skreč, Ivanovičová po 84 minútach odstúpila pre zranenie brušného svalstva
Daniela Hantuchová – Jelena Jankovičová 2:6, 6:3, 5:7 za 167 minút

.
OBRAZOM: Hantuchová prehrala s Jankovičovou

OBRAZOM: Hantuchová prehrala s Ivanovičovou

OBRAZOM: Úvodná dvojhra zápasu Slovensko – Srbsko


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné