Slovenská pošta očakáva v roku 2010 vyrovnaný výsledok

Slovenská pošta očakáva v roku 2010 vyrovnaný výsledok Foto: BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Štátna spoločnosť Slovenská pošta, a.s. predpokladá v roku 2010 dosiahnutie vyrovnaného hospodárskeho výsledku. Vzhľadom na nepretržitú prevádzku však neuvádza očakávané výnosy ani náklady za celý rok. "Do výnosov a nákladov totiž nepretržite vstupujú rôzne položky, ako sú mimoriadne náklady a i výnosy," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej pošty Mária Hromadová. Za deväť mesiacov tohto roka Slovenská pošta vykázala zisk pred zdanením 9,05 mil. eur, čo je medziročne viac o 4,24 mil. eur alebo 88,1 %. Výnosy za trištvrte roka dosiahli 231,468 mil. eur, čo je oproti tomu istému obdobiu vlaňajška viac o 3,377 mil. eur, respektíve o 1,5 %. Náklady boli vo výške 222,418 mil. eur, čiže medziročne nižšie o 863 tis. eur alebo o 0,4 %.

Hospodárenie pošty v tomto roku podľa Hromadovej ovplyvnili najmä dopady svetovej finančnej a hospodárskej krízy, silnejúca konkurencia na trhu poštových služieb, nižší objem odpredaného nepotrebného majetku, ako aj pokles zamestnanosti len z dôvodu prirodzeného úbytku zamestnancov či rast priemernej mzdy o 5 %, úsporné opatrenia v oblasti nákladov na materiál a služby i zníženie investičných aktivít oproti pôvodnému plánu s dopadom na odpisy.

"Slovenská pošta momentálne prehodnocuje všetky zmluvné vzťahy, aby bolo možné znížiť fixné náklady. Cieľom je vytvoriť priestor pre čo najväčší počet uchádzačov v obstarávacích procesoch a čo najefektívnejšie využiť vynaložené finančné prostriedky spoločnosti," uviedla ďalej Hromadová. V súčasnosti pripravuje obstarávanie poskytovateľa na realizáciu elektronických aukcií. Sedem vyhlásených verejných súťaží na služby a tovary má usporiť náklady pošty a zároveň zabezpečiť ešte vyšší štandard služieb pre zákazníkov. Pošta pripravuje ďalšie opatrenia na stabilizáciu spoločnosti a zlepšenie jej konkurencieschopnosti na trhu.

Slovenská pošta, a.s. vznikla ako štátny podnik 1. januára 1993. Na akciovú spoločnosť sa transformovala v októbri 2004, eviduje základné imanie 214,3 mil. eur. Jej 100-percentným vlastníkom je štát prostredníctvom Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. Slovenská pošta zabezpečuje zo zákona tzv. univerzálnu službu, čo znamená, že je povinná doručovať zásielky do všetkých sídiel minimálne jedenkrát denne a za primeranú cenu.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné