Slovenská pupočníková krv bude pomáhať v USA

Slovenská pupočníková krv bude pomáhať v USA Foto: Ilustračné foto: SITABRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Pupočníková krv zo Slovenska putuje do Spojených štátov amerických. Potrebuje ju tam 61-ročný pacient trpiaci akútnou leukémiou, teda ochorením, pri ktorom je narušená krvotvorba v kostnej dreni.

Lekári vhodnú jednotku pupočníkovej krvi našli prostredníctvom medzinárodnej databázy Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW) združujúcej 44 národných registrov pupočníkovej krvi v 26 krajinách.

Databáza obsahuje okrem 15 miliónov darcov kostnej drene aj takmer 500-tisíc jednotiek pupočníkovej krvi. Ochorenia, pri ktorých dochádza k zlyhaniu tvorby krvi, si vyžadujú transplantáciu krvotvorných buniek. Tie je možné získať z kostnej drene, periférnej krvi alebo z pupočníkovej krvi odobratej pri narodení dieťaťa. Na zabezpečenie krvotvorných buniek slúžia verejné registre dobrovoľných darcov kostnej drene a banky zmrazenej a uskladnenej pupočníkovej krvi od dobrovoľných darcov.

Slovenská pupočníková krv pomáha doma aj vo svete, bola už použitá na liečbu 14 pacientov. V priebehu dvoch rokov osem jednotiek putovalo na transplantáciu do zahraničia. Na Slovensku bola využitá šesťkrát – päťkrát to bola krv od súrodenca, jeden pacient využil vlastnú pupočníkovú krv.

Najčastejšie nás oslovujú z USA, Talianska a Turecka

S odbermi pupočníkovej krvi sa začalo iba pred 10 rokmi. Kým vlastnú pupočníkovú krv alebo krv od súrodenca mohli zatiaľ lekári použiť iba u detí, darovaná pupočníková krv pomáha aj dospelým pacientom. Dôkazom toho sú aj pacienti, ktorým verejná banka pupočníkovej krvi zo Slovenska zaslala darované jednotky. Bolo medzi nimi dojča, ale aj senior, pričom ich priemerný vek bol 38 rokov.

Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek v priebehu posledných dvoch rokov dostal 122 požiadaviek na detailnejšie vyšetrenie zmrazených jednotiek pupočníkovej krvi. Najčastejšie ho oslovujú centrá z USA, Talianska a Turecka. Z týchto požiadaviek sa reálne vydalo osem jednotiek, a to 5-krát do USA, raz do Česka a raz do Talianska.

Najčastejšie išlo o pacientov trpiacich leukémiou a myelodysplastickým syndrómom. K 31. marcu 2011 sa v slovenskej verejnej banke nachádzalo 1 691 darovaných jednotiek zaradených do medzinárodnej výmennej databázy.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné