Slovenská technická univerzita má nového rektora

Slovenská technická univerzita má nového rektora Zľava: Premiérka Iveta Radičová a rektor STU Róbert Redhammer počas brífingu po inaugurácii rektora a dekanov fakúlt Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Téme presunu eurofondov z vedy na diaľnice sa nevyhla ani dnešná slávnostná inaugurácia nového rektora Roberta Redhammera a štyroch dekanov na Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave. Predošlý rektor STU Vladimír Báleš využil prítomnosť členov kabinetu. "Apelujem na vládu, aby nesiahala na štrukturálne fondy," povedal Báleš v príhovore. Prízvukoval, že práve vedecké projekty podporené peniazmi z Bruselu prispievajú ku kvalite vedy, ktorá vzniká na akademickej pôde.

Radičová priznala, že vedecké ambície brzdí náročná administratíva
Premiérka Iveta Radičová ponúkla "priamu odpoveď na priamu výzvu" s tým, že do slávnostnej chvíle nechce vnášať politický rozmer. Pripomenula, že Slovensko ako jediná členská krajina dostala samostatný operačný program na podporu vedy. "V druhej polovici operačného programu máme reálne vyčerpaných desať percent sumy, takže výzva z mojej strany ide na akademickú pôdu," uviedla Radičová. Ubezpečila, že ani jeden cent nepôjde na iné použitie ako vedu a výskum, pokiaľ vedci dokážu tieto prostriedky efektívne vyčerpať v stanovenom období. Zároveň priznala, že vedecké ambície brzdí náročná administratíva. "Rešpektujem, že čerpať z takto zložitých mechanizmov finančné prostriedky je skoro nemožné," uviedla premiérka Radičová.

Stručný životopis Redhammera

Robert Redhammer prežil svoj študijný aj pracovný život na Slovenskej technickej univerzite. Je absolventom Elektrotechnickej fakulty STU. Na STU následne pôsobil ako výskumník, potom učiteľ a od roku 1996 ako docent. Počas rokov 1997 až 2003 pôsobil ako prodekan, neskôr aj ako prorektor. Absolvoval zahraničné stáže v USA, Veľkej Británii, Rakúsku aj na Ukrajine. Presadil sa v čelných funkciách v Rade pre vedu a techniku Rady vysokých škôl aj v Agentúre na podporu výskumu a vývoja. Na STU sa priamo zúčastňoval na získavaní prostriedkov z EÚ fondov, prispel k rozvoju a zhodnocovaniu vedy, výskumu a vývoja a prepojeniu na biznis sféru. Slovensko by malo využiť eurofondy na vedu a vzdelávanie do roku 2013

V školstve možno čerpať európske peniaze v rámci dvoch operačných programov Vzdelávanie alebo Výskum a vývoj. K 1. marcu tohto roka bolo vo Výskume a vývoji zakontrahovaných vyše 60 percent financií, no čerpanie predstavovalo len vyše 12 percent. V programe Vzdelávanie bolo na projekty zakontrahovaných vyše 43 percent prostriedkov, čerpanie predstavovalo viac ako osem percent.

Premiérka Iveta Radičová sa s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom dohodla, že ak nestihneme peniaze vyčerpať, budeme ich môcť presunúť na výstavbu diaľnic. Na diaľnice by malo prejsť okolo 119 mil. eur z programu Výskum a vývoj a takmer 61 mil. eur z programu Vzdelávanie.

Nový rektor chce, aby najlepšie univerzity dostávali viac peňazí

Zľava: Bývalý rektor STU Vladimír Báleš, premiérka Iveta Radičová a novozvolený rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Róbert Redhammer pred inauguráciou rektora a dekanov fakúlt Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Foto: SITA/Ľudovít VaniherNajlepšie vysoké školy by mali dostávať viac peňazí z existujúcich verejných zdrojov. Vyhlásil to nový rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave na roky 2011 až 2015 Robert Redhammer. „Úspešní si zaslúžia viac financií od štátu. Vedia ich najlepšie zhodnotiť a vrátiť ich celej spoločnosti, nielen svojim zamestnancom a študentom, v podobe kvalitných podmienok a výborných pracovných vyhliadok,“ tvrdí Redhammer.

Spolu s ním slávnostne uviedli do funkcie aj štyroch dekanov fakúlt STU: dekana Stavebnej fakulty Alojza Kopáčika, dekana Strojníckej fakulty Ľubomíra Šooša, dekana Fakulty elektrotechniky a informatiky Gabriela Juhása a dekana Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Jána Šajbidora.

Redhammer preberá univerzitu po Vladimírovi Bálešovi, ktorý viedol STU dve funkčné obdobia. Za osem rokov zvýšila STU svoj rozpočet o 80 percent, tretinu z neho získava zo súťaživých zdrojov. Vznik nových podnikov a rozvoj podnikateľských zručností mladých podporuje v Univerzitnom technologickom inkubátore, ktorý Redhammer zakladal. „Toto je výborné východisko, ako ešte viac prepojiť život univerzity so svetom biznisu a podnikania a ešte výraznejšie rozvíjať vedu a výskum. Je to výhodné pre univerzitu, študentov, firmy aj región a celú spoločnosť,“ dodáva Redhammer.

Volebný program nového rektora STU

Podľa volebného programu sa chce Redhammer orientovať na medzinárodnú spoluprácu a výsledky odborných prác väčšmi prepojiť s praxou i medzinárodným trhom. Má ambíciu zvýšiť efektívnosť a vyladiť vnútorné prostredie tak, aby sa študenti, ich učitelia a výskumníci mohli plne sústrediť na odbornú prácu. Hovorí o neopakovateľnej príležitosti prepracovať sa do elitnej európskej triedy. Vo svojom programe deklaruje kvalifikačný rast, zavedenie postdoktorandskej „štipendijnej“ schémy či výskumné granty pre mladých. "Väčšina učiteľov sa dnes skúsenosťami prehrýza do dôchodku a mladých učiteľov je málo. Musíme ich motivovať," konštatoval dnes Redhammer. Zvýšiť tiež chce stimuláciu v podnikateľskej činnosti pre jednotlivcov aj pracoviská školy.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné