Slovenské hospodárstvo ťahali z dna Nemci

Slovenské hospodárstvo ťahali z dna Nemci Ilustračné foto: SITA/Tomáš BenedikovičBRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Rok 2010 bude pre slovenskú ekonomiku charakteristickým oživením rastu po prepade v krízovom roku 2009. Pomáhalo jej k tomu predovšetkým hospodárstvo najväčšieho obchodného partnera, Nemecka, ktorému sa v roku 2010 darilo nad očakávania dobre. „Hlavným ťahúňom vzostupu slovenskej ekonomiky bol v tomto roku zahraničný dopyt, pričom v treťom štvrťroku sa k nemu pridal aj posilňujúci domáci dopyt, ktorý oproti druhému štvrťroku zdvojnásobil svoje tempo rastu,“ uviedol pre agentúru SITA analytik VÚB banky Andrej Arady.

Rast slovenského hospodárstva však nebol vo všetkých štvrťrokoch roku 2010 vyrovnaný. „Výrazný rast ekonomiky z prvého polroku sa s postupne doznievajúcimi fiškálnymi impulzmi v krajinách našich obchodných partnerov v druhej polovici roku spomalil, avšak scenár dvojitej recesie sa našťastie nenaplnil,“ dodal Arady. Navyše, makroekonomické indikátory z konca roka podľa neho nepochybne poukazujú na pokračujúce oživovanie globálnej ekonomiky.

Oživenie v jednotlivých sektoroch slovenského hospodárstva však nie je rovnomerné. Kým napríklad priemyselná produkcia vďaka vysokému zahraničnému dopytu už pomaly dosahuje svoje predkrízové maximá z druhého polroka 2008, v odvetviach, ktoré sa zameriavajú najmä na domáci trh, ako je maloobchod, zatiaľ k výraznejšiemu oživeniu neprišlo. „Maloobchodné tržby tento rok zatiaľ stagnujú, k čomu prispieva aj pomalé oživovanie trhu práce. Aj keď nezamestnanosť sa z maxím začiatkom roku 2010 pohla smerom nadol, stále je asi o 5 percentuálnych bodov vyššia ako pred dvoma rokmi,“ konštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.

Rast slovenského hospodárstva v treťom štvrťroku 2010 podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR spomalil na 3,8 %. V druhom kvartáli pritom ešte hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska medziročne reálne stúpol o 4,2 % a v prvom štvrťroku hospodárstvo rástlo o 4,7 %. Bankoví analytici pre celý rok 2010 predikujú hospodársky rast na úrovni 4 %. V roku 2009 sa pritom ekonomika Slovenska prepadla o 4,7 %.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné