Slovensko vydá Potkana do Maďarska

Slovensko vydá Potkana do Maďarska Ilustračné foto. Foto: SITA/Martin HavranNITRA 29. marca (WEBNOVINY) – Jozefa R., prezývaného Potkan, vydajú do Maďarska. Rozhodol o tom dnes na verejnom zasadnutí Krajský súd v Nitre. Vyhovel tak európskemu zatýkaciemu rozkazu, ktorý vydal súd hlavného mesta Budapešť 10. februára 2011. Jozef R. podal proti rozhodnutiu na mieste sťažnosť na Najvyšší súd SR.

V Maďarsku ho stíhajú pre podozrenie z úkladnej vraždy mediálneho magnáta Jánosa Fenyöa z roku 1998, údajne ho zastrelil na ulici na objednávku. Obhajca Jozefa R. Dušan Daňový povedal, že jediným dôkazom proti jeho klientovi je vlas, ktorý mu zobrali počas výkonu väzby v rokoch 2008 až 2010 v Maďarsku.

Usvedčí ho DNA?

DNA vlasu sa údajne zhoduje s DNA zachytenej na čapici, ktorá sa našla na mieste činu. Obhajca spochybnil hodnovernosť tohto dôkazu a žiadal Krajský súd v Nitre, aby Jozefa R. do Maďarska nevydal. „Maďarská strana predložila len pochybný dôkaz, získaný za neobjektívnych okolností. Navyše nechápem, prečo analýza DNA trvala dva roky,“ poukázal Daňový. Šance, že Jozef R. uspeje so svojou sťažnosťou na Najvyššom súde SR, sú podľa neho veľmi malé.

Jozef R. na súde povedal, že apeluje na Slovenskú republiku, aby chránila svojho občana. „Toto je vazalský, servilný prístup, žiadna ochrana občana,“ vyhlásil. Podľa neho maďarská strana nemá proti nemu žiadny relevantný dôkaz. „Upozorňujem na prípad Karola Mella, ktorý je stále v Poľsku, pretože poľská justícia je precízna,“ uviedol. Ako ďalej dodal, obáva sa zopakovania scenára z roku 2008, keď ho do Maďarska vydala Česká republika. Vtedy ho stíhali za údajný pokus o vraždu podnikateľa Zoltána Seresa v spolupáchateľstve a za zneužitie výbušnín. Do roku 2010 bol vo väzbe, no keďže sa nenašli proti nemu dostatočné dôkazy, prepustili ho na slobodu a vyhostili z Maďarska. Odsúdili ho len za zneužitie výbušnín na dva roky väzenia, ktoré si už vo väzbe odsedel.

Jozef R. tvrdí, že tentoraz ho polícia zadržala tri dni potom, ako telefonoval s priateľkou v Čechách. Myslí si, že telefón mu polícia odpočúvala a myslela si, že chce ujsť. Na základe toho maďarské orgány rýchlo vydali európsky zatykač, povedal. Prokurátor Ján Ludva zdôraznil, že slovenské justičné orgány nemajú právo rozhodovať o vine alebo nevine obvineného, ich úlohou je len preskúmať, či sú splnené formálne dôvody na výkon zatykača. Ilustračné foto. Foto: SITA/Martin Havran

„A tie splnené boli,“ skonštatoval. Voči Jozefovi R. vedie v súčasnosti trestné stíhanie aj levická kriminálna polícia pre výtržníctvo a vyhrážanie. Jozef R. dnes povedal, že by sa rád zúčastnil na celom vyšetrovaní, pretože chce „očistiť svoje meno“.

V minulosti najhľadanejší Slovák bol deväť rokov na úteku. V októbri 2008 ho v Prahe zadržala česká polícia, pri cestnej kontrole sa preukázal falošnými dokladmi.

Vydali ho do Maďarska, kde je podozrivý z viacerých nájomných vrážd a bombových útokov. Na Slovensku bol v minulosti Jozef R. alias Potkan obvinený spolu s Imrichom Oláhom, ktorý už nežije, z vraždy Róberta Remiáša. Tomu v roku 1996 vybuchlo auto v bratislavskej Karlovej Vsi.

Remiáš bol údajne spojkou bývalého príslušníka SIS Oskara Fegyveresa, ktorý v minulosti uviedol, že za únosom syna exprezidenta Michala Kováča do Rakúska stála tajná služba. Bratislavská krajská prokurátorka na návrh vyšetrovateľa trestné stíhanie v kauze Remiášovej vraždy voči obvinenej dvojici v roku 2006 zastavila.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné