Slovensko začína veliť časti operácie ALTHEA

Slovensko začína veliť časti operácie ALTHEA Ilustračné foto. Foto: SITA/Rudolf Sivý BRATISLAVA/SARAJEVO 28. februára (WEBNOVINY) – Slovensko je od utorka veliacou krajinou časti medzinárodnej operácie ALTHEA v Bosne a Hercegovine.

"Slovenská republika preberá od Nemecka velenie ako vedúca krajina v regióne Juh. Je to od Sarajeva smerom na juh, je to jedna zo štyroch veľkých oblastí, na ktoré je Bosna a Hercegovina rozdelená," povedal to dnes pri preberaní velenia brigádny generál Pavel Macko z Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. Spolu so slovenskými vojakmi v tejto časti operácie pôsobia aj švajčiarski a tureckí vojaci, ktorí majú v oblasti po dva LOT Housy. Slovensko má tri. Od 1. marca tak koordinuje činnosť jednotiek na juhu a juhozápade Bosny.

Prevzatie úlohy vedúcej krajiny v regionálnom koordinačnom centre Juh operácie ALTHEA schválil minister obrany Ľubomír Galko. "Pre Slovensko je to významná vec. Byť vedúcou krajinou znamená medzinárodnú prestíž. Túto ponuku sme zvažovali niekoľko týždňov. Som rád, že sme sa napokon takto rozhodli,“ vyhlásil pred časom minister Galko. Okrem doterajších úloh, ktoré budú slovenskí vojaci plniť v rámci styčných pozorovacích tímov, preberú aj zodpovednosť za koordináciu aktivít s ostatnými zúčastnenými krajinami, udržiavanie kontaktu s miestnymi orgánmi a komunikáciu s veliteľstvom celej operácie ALTHEA.

Náklady sa nezvýšia ani o cent

Vojaci tento rok v misii plnia nové úlohy. K ich povinnostiam patrí monitorovanie bezpečnostnej situácie, kontakt s miestnym obyvateľstvom a demonštrácia prítomnosti bezpečnostných jednotiek EÚ. V Bosne a Hercegovine v tábore Butmir 2 v Sarajeve pôsobila do 17. decembra 2010 slovenská strážna jednotka. Tento rok začali v Bosne pracovať aj takzvané LOT tímy (Liaison Observation Team – styčný pozorovací tím).

Označované sú aj ako LOT house, keďže tieto tímy nesídlia na vojenských základniach, ale vojaci pracujú a žijú v prenajatých domoch priamo v priestore dislokácie. Tri slovenské LOT tímy, ktoré majú po 11 vojakoch, začnú plniť úlohy od 1. marca na juhu krajiny. Ďalší štyria príslušníci Ozbrojených síl SR by mali od marca pôsobiť na veliteľstve EUFOR Juh, jeden z nich plní funkciu slovenského národného predstaviteľa, ktorý je okrem iného povinný mať prehľad nad slovenskými jednotkami zasadenými do priestoru operácie.

Ozbrojené sily Slovenskej republiky menia svoj príspevok do operácie ALTHEA od začiatku tohto roka. Vtedy bola stiahnutá strážna čata. Tá v Bosne a Hercegovine pôsobila od roku 2005. Strážnu čatu nahradili práve profesionálni vojaci pridelení do styčných pozorovacích tímov. "Prijali sme také opatrenia, aby prevzatie úlohy vedúcej krajiny nezvýšilo naše finančné náklady ani o cent,“ zdôraznil minister Galko. Celkovo má Slovensko v operácii ALTHEA mandát na 51 vojakov, v súčasnosti ich v krajine pôsobí 46.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné