Slovinsko a Bosna kritizovali Európsku úniu

Slovinsko a Bosna kritizovali Európsku úniu Foto: Ilustračné foto SITA, APBRDO PRI KRANJU 28. februára (WEBNOVINY) – Prezidenti Slovinska a Bosny kritizovali v pondelok Európsku úniu pre jej údajný nedostatočný záujem o pokračovanie rozširovania bloku smerom na západný Balkán.

"Slovinsko je znepokojené a nespokojné s nedostatkom vôle EÚ pre ďalšie rozširovanie a integráciu bývalých juhoslovanských štátov," vyhlásil na zámku Brdo pri Kranju neďaleko Ľubľany slovinský prezident Danilo Türk počas spoločnej tlačovej konferencie so súčasnou hlavou trojčlenného vedenia Bosny a Hercegoviny Nebojsom Radmanovičom.

Zaoberanie sa únie súčasnou krízou v severnej Afrike "by nemalo byť na úkor rozširovania a pomoci Bosne pri jej (európskej) integrácii," dodal. "Proces pokračuje veľmi pomaly. Čiastočne pre našu vnútornú slabosť, ale čím ďalej tým viac pre nedostatok porozumenia časti EÚ," doplnil ho Radmanovič.

Slovinsko je zatiaľ jediným štátom bývalej Juhoslávie, ktorý sa stal členom EÚ. Chorvátsko predpokladá, že sa mu prístupové rozhovory podarí ukončiť tento rok. Zostávajúcich päť štátov, ktoré kedysi taktiež tvorili Juhosláviu – Bosna a Hercegovina, Kosovo, Macedónsko, Čierna Hora a Srbsko – prístupové rokovania ešte ani nezačali.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné