Snaha meniť platy samosprávu deštruuje, tvrdí Bublavý

Snaha meniť platy samosprávu deštruuje, tvrdí Bublavý Dušan BublavýFoto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Za snahu deštruovať miestnu územnú samosprávu považuje návrh novely zákona skupiny poslancov za SaS o platových pomeroch starostov a primátorov Dušan Bublavý zo Smeru-SD. Podľa neho norma, ktorej cieľom je znížiť platy starostov a primátorov, nie je v súlade v Ústavou SR ani s európskou chartou miestnej samosprávy a úplne likviduje „základnú samosprávnu funkciu.“

Ak predkladatelia mali úprimný záujem riešiť otázku platov v samospráve, malo to byť podľa Bublavého prerokované pred komunálnymi voľbami. Poslanec je presvedčený, že novela potiera samostatnosť a samosprávnosť pri odmeňovaní, lebo každé zastupiteľstvo musí mať možnosť slobodne rozhodnúť o plate starostu či primátora.

„Keď bolo potrebné riešiť nepríjemné úlohy, nikto sa nepýtal, ako to samosprávy zvládnu, pri otázke platov sa natíska názor, že samosprávy nedokážu samy rozhodovať,“ kritizoval návrh počas dnešnej parlamentnej rozpravy. Ako tvrdí, súčasný zákon o platových pomeroch možno zneužilo „nejaké percentíčko starostov a primátorov,“ ktorých plat išiel na doraz z možností zákona, no stalo sa to v minime prípadov z 3 000 starostov a primátorov na Slovensku.

Návrh zákona o platových pomeroch starostov a primátorov sa podľa Bublavého straníckeho kolegu Vladimíra Faiča vymyká z rámca predkladaných zákonov, lebo „po prvýkrát v histórii je v tomto parlamente návrh, ktorý je v ostrom rozpore s miestnou samosprávou.“ Návrh novely vníma ako pokus a omyl. Poukázal totiž, že pôvodný text prešiel už zmenou na výbore a má informácie o ďalších navrhovaných zmenách.

Jednoznačná zhoda na novele nie je ani v samotnej koalícii, poukázal v rozprave Elemér Jakab z poslaneckého klubu strany Most-Híd. Podľa neho je potrebná „hlbšia analýza a selekcia.“ Ako pripomenul, väčšinou sú starostovia primátori vo svojich mestách a obciach skutočnými osobnosťami, lebo ľudia v komunálnych voľbách viac prihliadajú na to, koho volia.

„Musíme rešpektovať fakt, že to nie sú dosadení štátni úradníci,“ podotkol. Jakab sa obáva, že po znížení platov v samospráve stratia o funkcie starostov a primátorov záujem šikovní ľudia a na ich miesta sa dostanú nekvalifikovaní predstavitelia, pre ktorých bude dôležité najmä zviditeľniť sa. „Nekonajme unáhlene s cieľom paušálne trestať,“ vyzval kolegov v pléne. Podľa neho treba vytvoriť dostatočný priestor na možnosť pripomienkovať návrh všetkými zainteresovanými.


Pridat.euRSS komentárov

K článku je jeden komentár

  1. loptos napsal:

    nie je na fotke poslanec beblavy z sdku? pan bublavy je tak cca 50 rokov stary,kucerave vlasy,sneda plet 🙂 pekny den prajem

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné