Snom Matoviča je zmena volebného systému

Snom Matoviča je zmena volebného systému Igor MatovičFoto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Jediný dôvod, pre ktorý by Igor Matovič z poslaneckého klubu SaS zakladal vlastnú stranu, je podľa neho snaha dosiahnuť zmenu volebného systému. Matovičovým dlhodobým cieľom je umožniť kandidovať do parlamentu nezávislým ľuďom. "O takejto zmene sa snažím presvedčiť parlamentné politické strany. Len v prípade, ak tieto nebudú so zmenou volebného systému súhlasiť, založím vlastnú politickú stranu, jej jediným cieľom bude poskytnúť všetky miesta na svojej kandidátke nezávislým osobnostiam z verejného života, ktoré by nikdy nechceli kandidovať pod nálepkou politickej strany," vysvetľuje.

Matovič tvrdí, že všetkým kandidátom, ktorí by sa rozhodli kandidovať na kandidátke nezávislých osobností, by verejne prisľúbil absolútnu slobodu pri ich rozhodovaní. Ich konanie by neobmedzovala žiadna stranícka disciplína či hrozby z neplnenia príkazov. Matovič je presvedčený, že po umožnení vstupu nezávislých ľudí do parlamentu by sa zvýšila kvalita jeho práce a potlačil by sa tým vplyv politických strán na nezávislé rozhodovanie poslancov, ktoré od nich vyžaduje aj Ústava SR.

"Nesnívam o vlastnej politickej strane, ale snívam o tom, aby mohli nezávislé osobnosti kandidovať do NR SR tak, ako je to pri voľbách komunálnych. V záujme naplnenia tohto sna urobím čokoľvek a verím, že v tom budem aj úspešný," vyhlásil Matovič. Ako tvrdí, ak bude pre to potrebné založiť politickú stranu, urobí tak a jemu bude patriť posledné miesto na kandidátke. "Napĺňanie môjho sna žiadnym spôsobom neohrozí stabilitu vládnej koalície, aj naďalej zostanem jej najpevnejšou súčasťou, presne tak, ako som to sľúbil svojim voličom," dodal.

Dohoda medzi predsedom SaS Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom z nezávislého občianskeho hnutia Obyčajní ľudia, podľa ktorej nebude Matovič podnikať žiadne kroky vedúce k založeniu vlastnej strany, vyprší koncom decembra. „Počkám, aké má plány. Nebudeme mu ponúkať členstvo, keď on sa rozhodne zakladať stranu,“ povedal Sulík v rozhovore pre agentúru SITA. Podľa neho Matovič je korektný partner, dobre sa s ním dá dohodnúť.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné