Španielsko odsúdilo štyroch policajtov za mučenie členov ETA

Španielsko odsúdilo štyroch policajtov za mučenie členov ETA Letisko v Madride po útoku teroristov zo skupiny ETA, 30, december 2006. Archívne foto.Foto: SITA/APMADRID 31. decembra (WEBNOVINY) – Španielsky súd uznal vo štvrtok štyroch policajtov vinnými z mučenia zadržaných členov baskickej separatickej skupiny ETA.

Jeden policajt dostal trest vo výške štyri a pol roka väzenia, ostatní traja si odsedia dva a pol roka. Súd ich odsúdil za zbitie Igora Portua a Mattina Sarasolu, ktorých zatkli za bombový útok na madridské letisko v roku 2006. Bomba uložená na parkovisku vtedy zabila dvoch ľudí, 41 utrpelo zranenia. K útoku sa prihlásila ETA. Páchateľov zatkli v roku 2008 a z ich mučenia následne obvinili 15 policajtov. Jedenásť z nich súd oslobodil. Policajti Portua a Sarasolu podľa vyšetrovania kopali a bili, namáčali im hlavu do rieky a vyhrážali sa im zastrelením.

Cieľom vyše 40 rokov trvajúcej násilnej kampane ETA je vytvorenie nezávislého štátu na území severného Španielska a juhozápadného Francúzska. Prvú vraždu organizácia vykonala v auguste 1968, odkedy jej členovia pripravili o život 829 ľudí. Európska únia a Spojené štáty zoskupenie považujú za teroristickú organizáciu.Zničené auto na letisku v Madride po útoku teroristov zo skupiny ETA, 30, december 2006.Foto: SITA/AP


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné