SPIŠIAK: Vodičovi kamióna sme zachránili slobodu

SPIŠIAK: Vodičovi kamióna sme zachránili slobodu Zľava: Minister vnútra Daniel Lipšic a prezident PZ SR Jaroslav Spišiak počas tlačovej besedy, na ktorej reagoval na kauzu nezvládnutej policajnej akcie, pre ktorú zadržali v Turecku nevinného občana. Bratislava, 29. december 2010.Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská polícia zachránila vodičovi kamióna s drogovým prekurzorom v Turecku slobodu, tvrdí policajný prezident Jaroslav Spišiak.

Podľa neho slovenská polícia dobre zorganizovala medzinárodnú akciu siedmich krajín, ktorou chcela zistiť, do ktorého laboratória v Turecku mieri 17 ton ukradnutého prekurzoru na výrobu 400 kilogramov heroínu a odhaliť odberateľov. "Polícia Slovenskej republiky, ako aj policajné zbory počas celej trasy sledovali kamión a chránili toho vodiča pred prípadným zásahom nezainteresovaných policajných alebo colných zložiek a takisto ho chránili na území Slovenska," zdôraznil Spišiak na mimoriadnej tlačovej besede. Tvrdí, že ak by slovenská polícia takto veci nezorganizovala, vodič mohol skončiť v doživotnom väzení v Turecku. "My sme mu zachránili bezúhonnosť," dodal. Podľa Spišiaka aj kamión zodpovedal norme na prepravu drogového prekurzora – anhydridu kyseliny octovej, fiktívne deklarovaného v papieroch ako dezinfekčný prostriedok. Ak by auto nebolo na cestu vhodné, polícia by zvážila iný scenár akcie.

Akcia mala odkryť veľké ryby
Ak by slovenská polícia zadržala český kamión s prekurzorom na Slovensku a nepustila by ho do Turecka, premárnila by šancu dostať sa k vyšším úrovniam zločineckej skupiny. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). "Rozkryli sme významnú skupinu výrobcov drog a mali sme záujem odkryť aj vyššie vrstvy, väčšie ryby," konštatoval Lipšic. Je presvedčený, že slovenská polícia nezlyhala.

Lipšic odmietol informácie z úst svojho predchodcu Roberta Kaliňáka, že naša polícia stratila kontakt s tureckými kolegami dva dni po odchode kamióna zo Slovenska. Skôr sa pýta, prečo s nami Turci prestali spolupracovať, keď sa kamión dostal do colného skladu. Od krajiny polmesiaca bude požadovať oficiálne vysvetlenie. "Aj tento prípad potvrdzuje, že Turecko nie je pripravené na vstup do EÚ," vyhlásil Lipšic. Šéf rezortu vnútra upozorňuje, že prekurzor mal slúžiť na výrobu asi 400 kilogramov heroínu, ktoré plánovala zločinecká skupina spätne transportovať do Európy, vrátane Slovenska. Podľa Lipšica ide o zhruba ročnú spotrebu drogy pre 10-tisíc ľudí, čo predstavuje 10 miliónov dávok v hodnote asi 16,6 mil. eur "Bolo našou povinnosťou pokúsiť sa prekaziť tento obchod," vyhlásil Lipšic s tým, že prepravu po celý čas sledovali policajti a nehrozilo žiadne riziko pre civilné obyvateľstvo.

Zatiaľ nie je jasné, či nič netušiaceho šoféra českého kamióna odškodnia. "Beží trestné konanie, keď sa skončí, ministerstvo vnútra rozhodne o potenciálnom odškodnení," uviedol Lipšic. Vysvetlenie od tureckej strany bude Lipšic žiadať po Novom roku. „Považujem to za pomerne vážne zlyhanie, ktoré nebolo do dnešného dňa vysvetlené,“ vyhlásil minister. Ako poznamenal, záhadná zmena postoja Turecka je pre neho nepochopiteľná. K otázke, či na prípade bola zainteresovaná Slovenská informačná služba, sa nevyjadril. Ako Lipšic zdôraznil, v prípadoch, keď sa polícia bude aj v budúcnosti snažiť dostať na vyššie úrovne organizovaného zločinu, bude mať jeho podporu. „Ja sa s malými rybami uspokojiť nechcem,“ zdôraznil. Podľa neho za posledné štyri roky nebola odhalená ani jedna „veľká ryba drogového zločinu“ a ako dodal, on si vyprosí, aby mu rozprával o boji proti drogám niekto, za koho éry nebolo odhalené nič.

KALIŇÁK: Polícia ohrozila zdravie a životy ľudí
Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) kritizuje postup slovenskej polície pri zmarenej protidrogovej akcii v Turecku. Prípad predostrie parlamentnému výboru pre obranu a bezpečnosť. "Ohrozili život a zdravie obyvateľov na trase, po ktorej tento kamión išiel," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii Kaliňák. Upozornil, že preprava výbušnej látky anhydrid kyseliny octovej, ktorá sa používa na výrobu heroínu, musí spĺňať prísne náležitosti. Podľa Kaliňáka slovenská polícia dovolila naložiť nebezpečnú látku do obyčajného plachtového návesu bez potrebného označenia, výbavy aj povolenia na prepravu či bez dýchacích prístrojov. "Považujeme za neprípustné, aby sa ktorýkoľvek občan ktorejkoľvek krajiny stal predmetom pokusu zo strany policajného zboru, ktorý ohrozil jeho bezpečnosť," konštatuje Kaliňák. Počas svojho ministrovania pritom čelil rovnakej kritike, keď sa pri policajnom výcviku služobného psa na letisku dostala do Írska výbušnina v batožine nič netušiaceho cestujúceho.

Podľa Kaliňáka sa slovenské orgány do dnešného dňa neskontaktovali s českou prepravnou spoločnosťou, ktorá netušila, že je súčasťou policajnej akcie. Vedenie Policajného zboru SR vyzval, aby českú špedičnú firmu oslovili, odškodnili ju aj vodiča a zariadili vymazanie záznamov nič netušiaceho vodiča v trestnom registri. Exminister vnútra má informáciu, že na druhý deň, čo zo Slovenska odišiel kamión s anhydridom, slovenská polícia stratila kontakt so styčnou osobou v Turecku. Zákon pritom umožňuje zastaviť prepravu, ak môže ohroziť životy a zdravie občanov v krajinách, ktorými putuje.

Firmu vybrala mafia
Prepravnú firmu aj vodiča v zmarenej protidrogovej akcii v Turecku si objednala zločinecká organizácia, nie slovenská polícia. Na dnešnej tlačovej besede to vyhlásil prezident Policajného zboru SR Jaroslav Spišiak. "Nevyberajú si len tak niekoho, s kým nemajú iné vzťahy," vysvetlil. Slovenská polícia podľa neho akciu monitorovala. O tom, že kamión bude naložený látkou na výrobu heroínu, informovali aj ostatné zúčastnené krajiny. Ako Spišiak uviedol, zvažovali aj výmenu vodiča, no z taktických dôvodov to neurobili, aby zločinci nenadobudli podozrenie. Spišiak zároveň tvrdí, že turecká strany musela vedieť, že tvrdenie o chloramíne v aute je iba fiktívne a v skutočnosti sa v ňom nachádza anhydrid kyseliny octovej. Zdôraznil, že Turecku poskytli všetky potrebné podklady, dokonca viacnásobne.

Zlyhali Turci (?)
Na akcii sa malo podieľať sedem krajín. O akcii vedela aj celoeurópska organizácia Eurojust. Krajiny privítali, že na základe tejto operácie budú môcť dokázať trestnú činnosť zločineckej organizácie. Slovenské ministerstvo vnútra bude žiadať Turecko o vysvetlenie konania ich policajtov v prípade nevydarenej protidrogovej akcie a zadržania českého vodiča. Výbušnou látkou na výrobu heroínu nechala slovenská polícia naložiť český kamión, ktorý smeroval do Turecka.

Nič netušiaceho vodiča Turci zatkli a v policajnej cele strávil Vianoce. Európska jednotka pre súdnu spoluprácu na Slovensku tvrdí, že pochybila turecká strana. Turci sa k celej veci nevyjadrujú. "Je nepochopiteľné, prečo turecká polícia v rozpore s dohodnutým postupom zadržala kamión s vodičom. Nielenže tým zmarila zámer celej akcie, ale hrubo porušila práva vodiča a majiteľa prepravnej spoločnosti. Podľa dohody mala sledovať transport tak, aby bolo možné identifikovať objednávateľov a výrobcov drog, ktorí chceli pomocou prepravovanej látky vyrobiť heroín a zásobovať ním Slovensko a západnú Európu," vysvetlil hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel.

Vodič je bez práce
Akcia sa začala 10. decembra. Českého vodiča zatkli tureckí policajti 24. decembra, muž o ničom nevedel. "Predstavte si, že idete vyložiť náklad. Naraz sa na vás na colnici zosype 50 ľudí. Vyleziete z auta, dvaja vás chytia a skončili ste. Sú to hrozné pocity," tvrdí nastrčený vodič nákladiaku 45-ročný Zdeněk Pekala, ktorý strávil niekoľko dní v policajnej cele, v pondelok odletel domov.

Vodič je presvedčený, že ho počas jazdy do Turecka nikto nesledoval. Podľa jeho vyjadrení pre blesk.cz mu bolo trochu divné, že namiesto cez Srbsko musel ísť cez Rumunsko. "Aj keď je cez Rumunsko trasa dlhšia, je tam len jeden priechod cez hranice s EÚ, to mi došlo až potom, keď sa zistilo, čo naozaj veziem. Na tejto ceste menej hrozilo, že na zásielku niekto príde," povedal pre portál Pekala. Keď vodič dorazil na miesto, zistil, že firma, ktorá si látku objednala, vôbec neexistuje a čakal, čo sa bude diať. "Keď som dostal informáciu, že veziem látku na výrobu heroínu, dostal som strach, že ma zatvoria," dodal Pekala.

Pekala si teraz bude musieť nájsť iný zdroj obživy, podľa portálu blesk.cz totiž vo firme nemôže zostať pracovať. "Vo firme končím, pretože mám rok zákaz vstupu do Turecka a firma nikam inam nejazdí. Musím si nájsť novú prácu, aby som uživil rodinu," konštatoval pre blesk.cz Pekala.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné