Spor Radičovej s Miklošom preberie Prezídium SDKÚ-DS

Spor Radičovej s Miklošom preberie Prezídium SDKÚ-DS O zvolanie rokovania prezídia požiadala šéfa SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu (vľavo) premiérka Iveta Radičová (vpravo). Na stretnutí sa bude riešiť spor medzi premiérkou a ministrom financií Ivanom Miklošom (v strede). Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Prezídium SDKÚ-DS sa bude dnes o 10:00 zaoberať sporom medzi premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom financií Ivanom Miklošom, pretože majú odlišný názor na zodpovednosť generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR Miroslava Mikulčíka v kauze prenájmu budovy Daňovému úradu v Košiciach. Obaja vládni činitelia sú podpredsedami najsilnejšej koaličnej strany. O zvolanie rokovania prezídia požiadala šéfa SDKÚ-DS Iveta Radičová. Tá pre spor s Miklošom zrušila aj cestu do Kyjeva na summit o inovatívnom využívaní atómovej energie.

Na stranu premiérky sa stavajú aj koaliční partneri SDKÚ-DS

Ako uviedol predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, Mikulčík, ktorého odstúpenie požaduje predsedníčka vlády, by nemal zostať vo funkcii. Podľa neho záleží teraz na SDKÚ-DS, ako sa podarí vrátiť dôveru medzi Radičovú a Mikloša, ktorý sa postavil za Mikulčíka. Predseda KDH Ján Figeľ vyhlásil, že dôvera v koalícii je výrazne oslabená tým, čo sa deje. V tejto chvíli má podľa neho konať minister financií a očakáva, že bude konať tak dôsledne, že sa uzavrie celá táto téma. Figeľ očakáva oficiálne vysvetlenie ministra financií, pretože je to jeho kompetencia.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár vidí východisko v konaní Mikulčíka. Ten by mal podľa neho zvážiť svoje zotrvanie vo funkcii. Chceme sa stretnúť. Ako uviedol dnes pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos, v prvom rade by mal konať minister financií Ivan Mikloš. „Boli by sme zvedaví na jeho informácie, ktoré vplývajú na jeho konanie,“ uviedol. Most-Híd sa preto snaží iniciovať stretnutie koaličných partnerov. „Chceme si pochybnosti vydiskutovať. Nevieme, prečo premiérka koná tak, ako koná a prečo minister robí, to čo robí,“ povedal Solymos. Most-Híd má však pochybnosti aj v rovine etickej a tie chce tiež riešiť. Podľa Solymosa prvou pochybnosťou je, či mohla byť podpísaná zmluva, keď bola platná aj predchádzajúca zmluva. Ďalšie pochybnosti súvisia s pôsobením cyperskej firmy, ktorá je za prenájmom budovy a tiež spôsob výberu budovy na prenájom.

Podľa Fica ide o stranícky klientelizmus

Generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR Miroslava Mikulčíka, ktorý bol do funkcie menovaný ministrom financií Ivanom Miklošom, obvinil v úvode minulého týždňa expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico z toho, že prihral okresnému šéfovi SDKÚ-DS v Nitre Ondrejovi Ščurkovi miliónový kšeft. Konkrétne išlo o prenájom budovy pre Daňový úrad v Košiciach, za ktorý malo Daňové riaditeľstvo SR zaplatiť Ščurkovej firme Nitra Invest za päť rokov zhruba 6,6 mil. eur. Podľa Fica ide o dokonalý príklad straníckeho klientelizmu a minister financií Ivan Mikloš by mal preto odstúpiť. Ak neodstúpi a neodvolá ho ani premiérka Iveta Radičová, Smer-SD sa chystá v parlamente voči nej iniciovať vyslovenie nedôvery. Spoločnosť Nitra Invest informovala, že od zmluvy a ponuky na prenájom budovy pre daniarov v Košiciach odstúpila. Daňové riaditeľstvo zverejnilo aj výzvu na predloženie nových ponúk s cieľom získať do dlhodobého prenájmu nehnuteľnosť. Minister financií zároveň podľa zverejnených informácií vyzval Mikulčíka, aby zotrval vo funkcii.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné