Staré divadlo v Nitre oslávi 60. rokov svojho pôsobenia

Staré divadlo v Nitre oslávi 60. rokov svojho pôsobenia Staré divadlo v NitreFoto: nitralive.skNITRA 29. decembra (WEBNOVINY) – Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre v roku 2011 oslávi 60. výročie svojho založenia. Počas týchto rokov uviedlo spolu 184 premiér. Posledná divadelná sezóna bola opäť úspešná, predstavenia Starého divadla videlo až 29 723 divákov.

„Myslím, že je to dôkaz životaschopnosti divadla. Napriek tomu, že ekonomická kríza veľmi vážne poznačila minulú sezónu v mnohých divadlách, my sme odohrali zhruba o 30 predstavení viac ako v predošlej sezóne a aj nárast divákov bol veľký,“ povedala pre agentúru SITA dramaturgička divadla Veronika Gabčíková. Celkovo urobilo divadlo 190 predstavení, z toho 154 v Nitre. Zvyšné predstavenia sa hrali na zájazdoch, z toho päť na zahraničných festivaloch.

Týždeň osláv 60. výročia existencie divadla by mal byť začiatkom marca. Jeho súčasťou bude historicko – teatrologický seminár na tému vývoja a postavenia Starého divadla pre odborníkov a študentov. Pripravuje sa aj krst publikácie o histórii divadla, spoločenské stretnutie s ostatnými divadlami a s ľuďmi, ktorí Starému divadlu zasvätili celý život. V pláne sú aj dve výstavy, jedna bude z dielne Divadelného ústavu a zameria sa na prierez histórie divadla, druhá predstaví najnovšie vydané propagačné materiály divadla.

História Starého divadla Karola Spišáka siaha do roku 1960, kedy vzniklo Západoslovenské bábkové divadlo, neskôr nieslo meno Bábkové divadlo Nitra. Od roku 1999 fungovalo pod hlavičkou Staré divadlo, v roku 2009 si k názvu pridalo meno dlhoročného riaditeľa divadla Karola Spišáka. V tejto sezóne už uviedlo premiéry inscenácií Čintet alebo more na konci sveta a Absolvent. V druhej polovici sezóny ešte chystá hru v spolupráci so študentmi Vysokej školy múzických umení a inscenáciu pre najmenších divákov.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné