Štátny Tipos mieri do reštrukturalizácie

Štátny Tipos mieri do reštrukturalizácie Ilustračné foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Národná lotériová spoločnosť Tipos požiadala súd o ochranu pred veriteľmi. Predstavenstvo spoločnosti sa totiž rozhodlo podať na Okresný súd Bratislava I návrh na povolenie reštrukturalizácie spoločnosti. Dôvodom sú prebiehajúce súdne spory. V súčasnosti Tipos na rozhodnutie súdu čaká. Informoval o tom hovorca spoločnosti Rastislav Čépe.

"Vedenie spoločnosti chce týmto krokom ochrániť majetok, posilniť jej stabilitu, zabezpečiť kontinuitu jej činnosti, obchodných vzťahov s partnermi a tipujúcej verejnosti umožniť plynulé a nerušené podávanie stávok a plne garantovať vyplácanie výhier,“ uviedol na margo podaného návrhu Čépe. V prípade, že návrh bude spĺňať všetky zákonom predpísané náležitosti, súd rozhodne o začiatku reštrukturalizačného konania najneskôr do 15 dní od doručenia návrhu.

Spustenie reštrukturalizácie by pritom nemalo ovplyvniť prevádzkovanie lotériových hier ani vyplácanie výhier národnej lotériovej spoločnosti. "Reštrukturalizácia predstavuje opatrenie zamerané práve na zachovanie činnosti spoločnosti v súčasnom rozsahu a zároveň zabezpečenie priestoru pre jej ďalšiu expanziu v segmente trhu pôsobenia spoločnosti," informoval Tipos.

Rezort financií ako akcionár spoločnosti rozhodnutie predstavenstva Tiposu bližšie nekomentuje. "Ministerstvo financií ako akcionár Tiposu bolo informované o tomto postupe a kroky manažmentu berie na vedomie a rešpektuje," uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva financií Martin Jaroš.

Bývalý minister financií a terajší poslanec za Smer-SD Ján Počiatek považuje rozhodnutie predstavenstva Tiposu, ktorý je stopercentne vlastnený štátom cez rezort financií, za čudné. "Bolo by dobré, aby Tipos zverejnil – čo budeme aj požadovať – čo sa tam vlastne deje. Prečo podnik, ktorý roky fungoval ako hodinky, ide teraz do reštrukturalizácie," reagoval pre agentúru SITA exminister. Zvláštne podľa neho je, že o reštrukturalizáciu, ktorú podľa neho využívajú firmy v značných finančných problémoch, žiada Tipos, ktorý patril medzi "výkladné skrine slovenských podnikov".

Lemikon však napriek 14-miliónovej pohľadávke nemusí byť najväčším veriteľom národnej lotériovej spoločnosti v rámci prípadnej reštrukturalizácie. Tým môže byť paradoxne samotný štát. Parlament totiž v septembri minulého roka schválil novelu zákona o hazardných hrách, v rámci ktorej bolo na záchranné práce a odškodnenie obyvateľov postihnutých povodňami vyčlenených ďalších 40 mil. eur a to práve od Tiposu. Firma mala polovicu tejto sumy uhradiť do 10. októbra minulého roku, zvyšných 20 mil. eur v splátkach v ďalších rokoch.

Súdny spor Tiposu so spoločnosťou Športka sa začal v roku 2000, kedy Športka podala žalobu na Tipos. Neskôr v roku 2008 postúpila spoločnosť Športka svoju pohľadávku cez spoločnosť Športka Invest, s.r.o. na cyperskú spoločnosť Lemikon Limited.

Tipos, národná lotériová spoločnosť, a.s. Bratislava vznikla zápisom do Obchodného registra SR v januári 1993 a s obchodným menom Tipos, a.s. pôsobila do júna 2005. Jediným akcionárom spoločnosti je Slovenská republika zastúpená Ministerstvom financií Slovenskej republiky. Venuje sa prevádzkovaniu lotériových a hazardných hier, prostredníctvom siete on-line obchodno-prevádzkových miest a aj prostredníctvom internetu.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné