Stavební sporitelia musia na získanie prémie sporiť viac

Stavební sporitelia musia na získanie prémie sporiť viac Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Maximálna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení ostáva aj v roku 2011 na úrovni 66,39 eur, avšak sporiteľ na jej získanie bude musieť vložiť na účet stavebného sporenia viac peňazí. Kým doteraz to bolo 531,1 eur, od nového roka to je 663,9 eur. Mení sa teda percentuálny podiel štátnej prémie na ročných vkladoch a dosadením referenčnej sadzby do vzorca sa percentuálna výška štátnej prémie znižuje o 2,5 percentuálneho bodu na 10 %. "Záujem klientov o stavebné sporenie táto zmena neovplyvní, nakoľko stavebné sporenie je účelové sporenie s priemernou lehotou sporenia štyri až šesť a viac rokov, preto počas tohto obdobia reálne očakávame aj opätovný nárast percentuálnej výšky štátnej prémie," uviedol hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Miloš Blanárik.

V posledných rokoch sa podľa Blanárika percentuálna výška štátnej prémie vďaka stabilite na finančných trhoch nemenila. Vzhľadom na platný výpočet štátnej prémie sú podľa neho úplne logické malé medziročné zmeny percentuálnej výšky štátnej prémie v závislosti od vývoja úrokových sadzieb štátnych dlhopisov. "Keďže kvôli hospodárskej kríze v rokoch 2009 a najmä v roku 2010 poklesli všetky úrokové sadzby na európskom aj svetovom finančnom trhu, je malá zmena percentuálnej výšky štátnej prémie logickým odrazom tohto vývoja," poznamenal Blanárik. Dôležité podľa neho je, že sa nemení maximálna výška štátnej prémie 66,39 eur pre jedného klienta.

Kým v minulosti výšku štátnej prémie upravoval každoročne zákon o štátnom rozpočte, od januára 2005 sa počíta už podľa vzorca, ktorý zohľadňuje predovšetkým výšku úrokových sadzieb štátnych dlhopisov. Ešte pred niekoľkými rokmi sa zákon o stavebnom sporení neustále menil, menila sa aj výška štátnej prémie. Podľa stavebných sporiteľní tieto zmeny klientov zneisťovali. Pôvodná výška štátnej prémie 199,2 eur bola zachovaná do roku 2000, odvtedy sa každým rokom znižovala a menil sa aj vymeriavací základ.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné