Súčasná vláda stratila mandát vládnuť, tvrdí Maďarič

Súčasná vláda stratila mandát vládnuť, tvrdí Maďarič Podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič. Foto: SITABRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) – Súčasná vláda pre kauzu budovy pre daniarov v Košiciach stratila mandát vládnuť, je presvedčený podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič.

"Celá vláda stráca mandát, stráca svoju hlavnú tému, sú to klientelisti a klamú," vyhlásil v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo.

Podľa neho totiž súčasná koalícia získala hlasy voličov tým, že si dala za hlavnú agendu boj proti klientelizmu a prípad prenájmu budovy daniarov spoločnosti Nitra Invest, v ktorej figurovali nitriansky okresný šéf SDKÚ Ondrej Ščurka a Cyperská spoločnosť je "jeden brutálny klientelizmus."

Ako Maďarič poukázal, podstatou veci je to, že minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) dosadil za riaditeľa daňového úradu svojho osobného priateľa Miroslava Mikulčíka a ten dal bez súťaže 200-miliónový kšeft okresnému funkcionárovi SDKÚ-DS Ščurkovi. Ak nebude vyvodená priama politická zodpovednosť, Smer-SD podľa neho navrhne vyslovenie nedôvery vláde.

"Ohradzujeme sa voči tomu, keď to hovoria klamári," zareagoval na Maďaričove slová poslanec za SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Ako zdôraznil, prípad prenájmu siaha ešte do minulého volebného obdobia a zodpovednosť je na strane bývalej koalície na čele s lídrom Smeru Robertom Ficom a na exšéfovi Daňového riaditeľstva Igorovi Šulajovi. Tesne pred voľbami bola totiž podpísaná zmluva so spoločnosťou VSH Development, ktorá bola o 3,5 milióna eur drahšia ako zmluva uzavretá novým vedením na čele s Miroslavom Mikulčíkom (nominant SDKÚ-DS) s Nitrou Invest.

Štefanec: "Ak sú pochybnosti o cene, môžeme diskutovať"

Dôvod, prečo Ščurkova firma prenajímala daňovému riaditeľstvu za vyše 11 eur za meter štvorcový a niektorým subjektom len za šesť eur, však nevysvetlil. Podľa neho to súviselo s tým, že firma upravovala priestory a mala určité investície s tým spojené. "Táto zmluva sa objavila 1. apríla na webe a všetci mali k nej prístup. Každý môže porovnať či to je šetrenie alebo nie.Ak sú pochybnosti o cene, môžeme diskutovať," uviedol. Štefanec tvrdí, že k dnešnému dňu je už určite zrušená aj zmluva s VSH Development a šéf daňového úradu by ju mal dať začiatkom týždňa na webovú stránku. Pohľad na pôvodne zazmluvnené sídlo – budova známa ako dvojičky na Štúrovej ulici v Košiciach.Foto: SITA/archív Smer-SD

Maďarič súčasnej koalícii vyčíta, že pred voľbami sa dištancovali od schránkových firiem a okresný predseda SDKÚ-DS Ščurka si ich dal priamo do svojej firmy.

"Nie je to schránková firma, ale realitný fond," zdôraznil Šefanec, podľa ktorého je majetkové pozadie úplne čisté a transparentné.

Ako pripomenul, okrem toho po dohode cyperská firma odpredá svoj 20-percentný podiel Ščurkovi. Štefanec podľa Maďariča v kauze "nedôstojne vysvetľuje nevysvetliteľné." Naopak, podľa Štefanca je nedôstojné, keď súčasnú koalíciu obviňujú z klientelizmu tí, ktorí klientelizmus povýšili na politickú metódu.

Viac informácií o kauze prenájmu budovy daniarov nájdete aj v:

FICO: Miklošov človek prihral straníkovi z SDKÚ kšeft

Ticho Radičovej je neznesiteľne hlučné, upozorňuje Fico

FICO: Radičová je len figúrka v rukách Dzurindu a Mikloša

ŠČURKA: Pozemky pod priemyselný park môže kupovať aj Smer

Daniari zverejnili výzvu na nový prenájom budovy v Košiciach

FICO: Radičová si strhla masku

Nie sme garážová firma, tvrdí spoločník Nitra Invest

Fico trvá na odchode Mikloša pre kauzu budovy daniarov

MATOVIČ: Mikulčík by si mal vstúpiť do svedomia a odstúpiť


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné