Súd obvinil troch mužov z pokusu o teroristický útok

Súd obvinil troch mužov z pokusu o teroristický útok Policajti hliadkujú v uliciach Kodane po tom, ako súd obvinil štyroch mužov z pokusu o teroristický útok. Foto: SITA/APKODAŇ 30. decembra (WEBNOVINY) – Dánsky súd obvinil vo štvrtok troch mužov z pokusu uskutočniť v krajine teroristický útok. Polícia ich zatkla v stredu spolu s ďalšími dvoma pre podozrenie, že plánovali útok na noviny, ktoré v minulosti zverejnili karikatúry proroka Mohameda. Štvrtého podozrivého súd prepustil, bude však postihovaný za nelegálne držanie zbrane. Piateho, zatknutého v Švédsku, naďalej zadržiavajú v Štokholme.
Traja muži ostanú vo väzbe ďalšie štyri týždne, rozhodol súd v Glostrupe, západne od Kodane. Prvé dva týždne navyše strávia v izolácii, aby nemohli mariť vyšetrovanie a ovplyvňovať svedkov. Všetci traja sú Švédi, hoci jeden sa narodil v Libanone a ďalší v Tunise. Prepustený Dán sa narodil v Iraku.

Polícia v stredu zatkla piatich mužov plánujúcich útok na noviny Jyllands-Posten. Štyroch z podozrivých zadržali v Dánsku a ďalšieho vo Švédsku. Pomocou zbraní údajne chceli "zastreliť toľko ľudí, koľko bude možné". Dánska tajná služba našla u štyroch zadržaných automatické zbrane, tlmiče a muníciu. Podľa polície išlo o islamských militantov s kontaktmi na medzinárodné teroristické organizácie.

Dvanásť karikatúr zobrazujúcich proroka Mohameda zverejnili dánske noviny Jyllands Posten na sklonku roka 2005. Na začiatku nasledujúceho roka o týchto kresbách informovali islamské médiá a správa vyvolala masové protesty od Maroka až po Indonéziu. Demonštranti podpaľovali dánske diplomatické zastupiteľstvá vo svojich krajinách a bojkotovali výrobky z Kodane. Zamestnancom denníka sa odvtedy viackrát vyhrážali smrťou.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné