Súd odmietol ochrániť Tipos pred veriteľmi

Súd odmietol ochrániť Tipos pred veriteľmi Foto: SITA/Nina BednárikováBRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) – Okresný súd Bratislava I odmietol národnú lotériovú spoločnosť Tipos chrániť pred veriteľmi. Podľa informácií zverejnených v obchodnom vestníku totiž návrh Tiposu na povolenie reštrukturalizácie firmy zamietol. Dôvody sa vo zverejnenom uznesení neuvádzajú. Proti tomuto rozhodnutiu pritom odvolanie účastníkov konania nie je prípustné.

Podľa hovorcu Krajského súdu v Bratislave Pavla Adamčiaka bol však návrh Tiposu odmietnutý z procesného dôvodu. „Súd preskúmajúc návrh na povolenie reštrukturalizácie zistil, že návrh nespĺňa zákonom ustanovené náležitosti, nakoľko zoznam záväzkov, ktorý je povinnou súčasťou návrhu, nespĺňa náležitosti vyhlášky Ministerstva spravodlivosti SR,“ uvádza vo vyhlásení Adamčiak. Tipos tak bude môcť povolenie na reštrukturalizáciu navrhnúť opäť.

Samotný Tipos však zatiaľ tvrdí, že rozhodnutie okresného súdu si musí ešte preštudovať. "Právny zástupca sa oboznamuje s dôvodmi rozhodnutia Okresného súdu Bratislava I, nakoľko dôvody rozhodnutia neboli v Obchodnom vestníku zverejnené. Informovať budeme po ich naštudovaní," uviedol hovorca Tiposu Rastislav Čépe. Podobne sa vyjadruje aj rezort financií, ktorý je stopercentným akcionárom národnej lotériovej spoločnosti. "Právnici Tiposu rozhodnutie posúdia a zvážia ďalšie kroky,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ministerstva Martin Jaroš.

Národná lotériová spoločnosť Tipos požiadala súd o ochranu pred veriteľmi 30. marca tohto roku. Dôvodom mali byť prebiehajúce súdne spory. "Vedenie spoločnosti chce týmto krokom ochrániť majetok, posilniť jej stabilitu, zabezpečiť kontinuitu jej činnosti, obchodných vzťahov s partnermi a tipujúcej verejnosti umožniť plynulé a nerušené podávanie stávok a plne garantovať vyplácanie výhier," uviedol na margo podaného návrhu v marci Čépe.

Národná lotériová spoločnosť Tipos požiadala súd o ochranu pred veriteľmi 30. marca tohto roku. Dôvodom mali byť prebiehajúce súdne spory. "Vedenie spoločnosti chce týmto krokom ochrániť majetok, posilniť jej stabilitu, zabezpečiť kontinuitu jej činnosti, obchodných vzťahov s partnermi a tipujúcej verejnosti umožniť plynulé a nerušené podávanie stávok a plne garantovať vyplácanie výhier," uviedol na margo podaného návrhu v marci hovorca spoločnosti Rastislav Čépe.

Najväčší súdny spor, ktorý národná lotériová spoločnosť vedie, je s cyperskou spoločnosťou Lemikon. Tá od Tiposu žiadala vyplatenie 66 mil. eur za neoprávnené užívanie know-how či ochranných známok. Najvyšší súd napokon koncom novembra minulého roka na základe mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora rozhodol, že Tipos musí zaplatiť Lemikonu 14 mil. eur za neoprávnené užívanie ochranných známok, v ostatných bodoch dovolanie akceptoval a vrátil konanie opäť súdom nižšieho stupňa. Tipos už pritom v roku 2008 na základe pôvodného rozhodnutia Najvyššieho súdu SR a následnej dohody o urovnaní Lemikonu vyplatil zhruba 16,6 mil. eur.

Súdny spor Tiposu so spoločnosťou Športka sa začal v roku 2000, kedy Športka podala žalobu na Tipos. Neskôr v roku 2008 postúpila spoločnosť Športka svoju pohľadávku cez spoločnosť Športka Invest, s.r.o. na cyperskú spoločnosť Lemikon Limited.

Tipos, národná lotériová spoločnosť, a.s. Bratislava vznikla zápisom do Obchodného registra SR v januári 1993 a s obchodným menom Tipos, a.s. pôsobila do júna 2005. Jediným akcionárom spoločnosti je Slovenská republika zastúpená Ministerstvom financií Slovenskej republiky. Venuje sa prevádzkovaniu lotériových a hazardných hier, prostredníctvom siete on-line obchodno-prevádzkových miest a aj prostredníctvom internetu.


Pridat.eu