Súd zmiernil trest smrti Castrovmu oponentovi na 30 rokov

Súd zmiernil trest smrti Castrovmu oponentovi na 30 rokov Ilustračné foto SITA, APHAVANA 29. decembra (WEBNOVINY) – Kubánsky Najvyšší súd zmiernil v utorok kubánskemu Američanovi trest smrti na 30 rokov väzenia. Humberto Eladio Real, oponent exprezidenta Fidela Castra, bol posledným väzňom na Kube čakajúcim na popravu. Odsúdili ho za ozbrojený boj proti Castrovmu režimu a za zabitie muža v roku 1994. Informovala o tom ľudskoprávna organizácia Kubánska komisia pre ľudské práva a národné zmierenie.

Štyridsaťročný Real bol členom floridskej exilovej skupiny Demokratická strana národnej jednoty. On a šesť ďalších členov prenikli v roku 1994 na Kubu s cieľom destabilizovať krajinu prostredníctvom útokov proti vojenským cieľom. Skupina zabila jedného človeka a krátko nato ich všetkých zadržali. Real dostal trest smrti a ostatní vysoké tresty väzenia.

Kubánska ústava umožňuje trest smrti, no už roky platí moratórium na jeho výkon. Začiatkom decembra Najvyšší súd zmiernil tresty smrti dvom Salvádorčanom odsúdeným za účasť na bombových útokoch na turistické centrá v 90. rokoch. Real bol tak posledným väzňom čakajúcim na popravu.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné