Syndikát novinárov chce byť silnou stavovskou organizáciou

Syndikát novinárov chce byť silnou stavovskou organizáciou Ilustračné foto SITA/APBRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Prijatie Etického kódexu Slovenského syndikátu novinárov (SSN) pokladá nový šéf syndikátu Peter Kubínyi za najvýznamnejší krok novinárskej organizácie v roku 2010. "Som veľmi rád, že zoznam tých, ktorí sa k nemu pridali, sa stále rozširuje. Je to akési ‘desatoro’ novinára a so zreteľom na naše mediálne prostredie bolo načase, aby sme ho konečne mali," uviedol pre agentúru SITA Kubínyi, ktorý na čele SSN stojí od novembra. Nový kódex stanovuje pravidlá správania sa pre členov SSN a iných profesijných organizácií z novinárskej oblasti, ktorí sa rozhodnú k nemu pristúpiť. Pre prácu novinára sú podľa kódexu hlavné hodnoty osobnej slobody, spravodlivosti a slušnosti. Hlavnými zásadami, ktorými sa riadi, sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, poctivosť, čestnosť, pravdivosť, zodpovednosť a dôsledné overovanie faktov.

V roku 2011 bude pre novinársky syndikát podľa Kubínyiho najdôležitejšie, aby prekonal finančné problémy, prežil a začal sa meniť na silnú stavovskú organizáciu. "Cieľ je jasný – zlepšiť mediálne prostredie, vrátiť slovenskej žurnalistike serióznu tvár. V tejto súvislosti spomínam na slová vyslanca ruského prezidenta pre ľudské práva Sergeja Kovalova, ktorý povedal, že urobiť z normálnej krajiny socialistickú je ako navariť z akvária polievku. A prerobiť socialistickú krajinu na normálnu – zmeniť tú polievku opäť na akvárium," konštatoval šéf SSN. Chce pritom spolupracovať s každým, kto má rovnaký cieľ, s každou organizáciou, s každým novinárom. "Podľa môjho názoru by to mal byť práve SSN, kto by mal v tomto procese mať veľmi silné slovo."

Veľkú nádej vkladá Peter Kubínyi do činnosti syndikátnych klubov. "Práve tá by mala byť ďalšou odpoveďou pre novinárov na otázku, načo vlastne syndikát je. Aj keď sa novinári združujú veľmi neradi, máme to asi v génoch, kluby by im mohli pomôcť prekonávať ich problémy, rozvíjať ich činnosť a presadzovať ich záujmy." Veľmi dôležité je vzdelávanie novinárov, upozorňuje Kubínyi. "My novinári máme tendenciu byť odborníci na všetko. Ale máme na to vždy aj dostatok vedomostí a informácií," pýta sa šéf SSN.

Petra Kubínyiho zvolili za predsedu Slovenského syndikátu novinárov 5. novembra na 9. sneme SSN. Porazil vysokoškolského pedagóga v oblasti žurnalistiky a vedúceho projektu cezhraničnej spolupráce Mediaregion Zdenka Cho. Šéfovanie syndikátu prevzal po Zuzane Krútkej, ktorá ho viedla dve funkčné obdobia.

Kubínyi v minulosti pracoval v denníku Práca, venoval sa zdravotníckej problematike, bol parlamentným spravodajcom, písal o vojne v bývalej Juhoslávii a reportáže z Ruskej federácie. Potom pôsobil v týždenníku Plus 7 dní, písal reportáže zo zahraničia. Neskôr pracoval pre týždenník Žurnál. Za svoje reportáže získal niekoľko novinárskych cien, vydal tri knihy. V syndikáte pôsobil ako člen komisie na ochranu novinárskych práv.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné