Sýrčania sa dočkali, po 50 rokoch zrušili výnimočný stav

Sýrčania sa dočkali, po 50 rokoch zrušili výnimočný stav Foto: SITA/APDAMASK 20. apríla (WEBNOVINY) – Sýrska vláda v utorok schválila zrušenie desaťročia trvajúceho zákona o výnimočnom stave. Informovala o tom štátna tlačová agentúra SANA. Išlo pritom o jednu z hlavných požiadaviek prodemokratických aktivistov, ktorí v krajine demonštrujú za väčšie slobody už celé týždne.

Výnimočný stav vládol v krajine nepretržite od prevzatia moci stranou Baas v roku 1963. Okrem jeho zrušenia sýrska vláda rozhodla tiež o rozpustení obávaného štátneho bezpečnostného súdu.

Napriek ústupkom zásahy proti protestujúcim aj naďalej pokračujú. Sýrske bezpečnostné jednotky v noci na utorok zaútočili na tisíce sediacich a ležiacich demonštrantov na hlavnom námestí v treťom najväčšom sýrskom meste Homs. Policajnej streľbe podľahli najmenej štyria ľudia. Protesty proti režimu prezidenta Baššára al-Asada trvajú už viac ako mesiac, pri policajných zásahoch proti nim zahynulo najmenej 200 ľudí. Demonštranti žiadajú väčšie slobody a prodemokratické reformy.


Pridat.eu