SÝRIA: Prezidentov prejav sklamaním, reformy nebudú

SÝRIA: Prezidentov prejav sklamaním, reformy nebudú Baššár al-Asad, sýrsky prezident.Foto: SITA/APDAMASK 30. marca (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad vystúpil v stredu s dlho očakávaným prejavom, ktorým reagoval na dvojtýždňové opozičné protesty v krajine. Za nepokoje podľa neho môže "sprisahanie", ktoré má v Sýrii vyvolať sektárske násilie a sýrsky národ momentálne čelí "skúške jednoty". Al-Asadov prejav v tamojšom parlamente bol jeho vôbec prvou oficiálnou reakciou na protesty, ktoré vypukli na juhu krajiny a šírili sa do ďalších regiónov. Prezident sa vo svojom prejave napriek očakávaniam nevyjadril k žiadnym sľubovaným reformám, či ohlasovanému ukončeniu zákona o výnimočnom stave.
Al-Asad pripustil, že niektoré požiadavky demonštrantov voči jeho vláde sú legitímne.

"Toto sprisahanie sa líši svojou formou a načasovaním od toho, čo sa deje v arabskom svete. Sýria nie je izolovaná krajina od regiónu… ale nie sme kópiou iných krajín," dodal. "Všetci si prajeme reformy. Je to povinnosťou štátu. Ale nesúhlasíme so spormi," uzavrel prezident.

Pôvodne sa očakávalo, že al-Asad oznámi kľúčové reformy vrátane zrušenia výnimočného stavu. Reformy prisľúbilo sýrske vedenie už minulý týždeň v reakcii na požiadavky demonštrantov požadujúcich väčšie slobody. Al-Asadova poradkyňa Busajna Šaabanová v nedeľu pre tlačovú agentúru AFP uviedla, že štát sa rozhodol zrušiť výnimočný stav, ktorý trvá v krajine od roku 1963. K ďalším ústupkom mala patriť liberalizácia zákonov o médiách a politických stranách.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné