Sýrsku opozíciu aj po zrušení výnimočného stavu prenasledujú

Sýrsku opozíciu aj po zrušení výnimočného stavu prenasledujú Mahmúd IssaFoto: joshualandis.comDAMASK 20. apríla (WEBNOVINY) – Len niekoľko hodín po zrušení výnimočného stavu zatkli sýrske úrady v meste Homs predstaviteľa opozície Mahmúda Issu. Informovali o tom v stredu prodemokratickí aktivisti. Bezpečnostné sily vtrhli do jeho domu v noci na stredu po tom, čo poskytol rozhovor pre televíziu al-Džazíra. Jeho zatknutie vyvoláva pochybnosti o tom, či zrušenie výnimočného stavu vo veci utláčania opozície niečo zmení. Issa je známy bývalý politický väzeň.

Sýrska vláda v utorok schválila zrušenie desaťročia trvajúceho zákona o výnimočnom stave. Išlo o jednu z hlavných požiadaviek prodemokratických aktivistov, ktorí v krajine demonštrujú za väčšie slobody už celé týždne. Výnimočný stav vládol v krajine nepretržite od prevzatia moci stranou Baas v roku 1963. Okrem jeho zrušenia sýrska vláda rozhodla tiež o rozpustení obávaného štátneho bezpečnostného súdu. Napriek ústupkom zásahy proti aktivistom aj naďalej pokračujú.

Protesty proti režimu prezidenta Baššára al-Asada trvajú už viac ako mesiac, pri policajných zásahoch proti nim zahynulo najmenej 200 ľudí. Demonštranti žiadajú väčšie slobody a prodemokratické reformy.


Pridat.eu