Taliban chcel zabiť v Kábule francúzskeho minsitra

Taliban chcel zabiť v Kábule francúzskeho minsitra Útok v Afganistane opäť poukázal na bezpečnostné riziká v krajine. Kábul, 18. apríl 2011.Foto: SITA/APPARÍŽ 18. apríl (WEBNOVINY) – Podľa Francúzska neexistuje dôkaz, že pondelňajší útok na afganskom ministerstve obrany bol pokusom o atentát na francúzskeho ministra obrany Gerarda Longueta.

V čase útoku sa totiž nachádzal na leteckej základni Bagram vyše 40 kilometrov od Kábulu. "Neexistuje dôkaz, že bol cieľom," vyhlásil nemenovaný predstaviteľ francúzskeho ministerstva obrany.

Samovražedný útočník oblečený vo vojenskej uniforme vošiel v pondelok do budovy afganského ministerstva obrany. Predtým, ako ho zastrelili, zabil najmenej dvoch vojakov. Výbušniny na svojom tele sa mu však odpáliť nepodarilo. K útoku sa prihlásilo hnutie Taliban, podľa ktorého bol jeho terčom francúzsky minister Longuet.

Uniesli 10 Iráncov

Desiatich iránskych inžinierov pracujúcich v Afganistane spolu s ich piatimi afganskými spolupracovníkmi uniesli v pondelok v západoafganskej provincii Farah pri hraniciach s Iránom. Informuje o tom s odvolaním sa na hovorcu miestnej vlády Nakibulláha Farahího agentúra AFP. K únosu sa zatiaľ nikto neprihlásil, podľa Farahího za ním však jednoznačne stojí militantné hnutie Taliban, ktoré ovládalo krajinu až do zásahu medzinárodných síl vedených Spojenými štátmi v roku 2001. Hovorca Talibanu Júsuf Ahmádí tvrdí, že hnutie o žiadnom podobnom únose nič nevie, pripustil však, že za podobnými akciami v minulosti stál práve Taliban.

Útok v Afganistane opäť poukázal na bezpečnostné riziká v krajine. Kábul, 18. apríl 2011.Foto: SITA/AP
Útok v Afganistane opäť poukázal na bezpečnostné riziká v krajine. Kábul, 18. apríl 2011.Foto: SITA/AP


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné