Tento rok je najchladnejší za posledných 13 rokov

Tento rok je najchladnejší za posledných 13 rokov Foto: SITA/Michal SvitokBRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Rok 2010 je podľa teplárov vďaka mrazivému decembru najchladnejším za posledných 13 rokov.

Pre agentúru SITA to uviedla marketingová manažérka Comeron Group Jana Smolková. V 15-ročnej histórii sledovania teplôt počas vykurovacieho obdobia v Termmingu sa tento rok zaradil na 2. miesto. Väčšie množstvo dodaného tepla pocítia podľa Smolkovej odberatelia na svojich peňaženkách. Pri nižšej cene tepla oproti roku 2009 budú musieť z dôvodu vyššej spotreby zaplatiť asi o 8 % viac tí odberatelia, ktorí ešte neurobili úsporné opatrenia ako zateplenie či termostatizáciu.

Prvenstvo si rok 2010 spolu s rokmi 1996 a 2004 drží aj v počte vykurovacích dní – je ich 225. Oproti predchádzajúcemu roku je dokonca chladnejší o 15 %. Tento objektívny fakt sa prejaví v množstve odobraných gigajoulov – štandardný trojizbový byt v zateplenej a termostatizovanej bytovke bude mať zo spomínaného dôvodu zvýšené náklady na teplo asi o 60 eur. U bytu nezatepleného bez termostatizácie to bude asi 70 eur. Výsledný preplatok či nedoplatok užívateľa závisí od mesačných zálohových platieb. Preto je možné, že tí, ktorí si pre rok 2010 neznižovali preddavky, by nakoniec nemuseli za rok 2010 doplácať nič.

OBRAZOM: Zima na Slovensku v roku 2010


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné