Topoľčianskí dôchodcovia budú protestovať proti poplatkom

Topoľčianskí dôchodcovia budú protestovať proti poplatkom Ilustračné foto. Foto: SITA/APNITRA 20. apríla (WEBNOVINY) – Protestné zhromaždenie pred Mestským úradom v Topoľčanoch na dnes ohlásila Strana demokratickej ľavice (SDĽ).

Dosiahnuť chce zníženie poplatku za opatrovateľskú službu v meste, ktorú zvýšilo tesne po voľbách staré zastupiteľstvo o sto percent. Namiesto 50 centov za hodinu sa teraz platí euro.

Svoj názor chcú prísť organizátori protestu vyjadriť aj na mestské zastupiteľstvo, ktoré sa začne o 13:00. „Suma, ktorú chcete naviac získať od dôchodcov, je zanedbateľná vo vzťahu k rozpočtu, ktorý má vaše mesto vo výške 23 miliónov eur a na plat primátora dokáže prispievať sumou viac ako 50-tisíc eur ročne,“ píše sa vo výzve SDĽ poslancom.

Mesto sa odvoláva na krízu

Primátor Peter Baláž v stanovisku, ktoré zaslal agentúre SITA, píše, že mesto k úprave poplatku pristúpilo pre zníženie príjmov samosprávy v dôsledku hospodárskej krízy. Pripomína, že túto službu pôvodne financoval štát, na samosprávy kompetenciu presunul od 1. januára 2003. Zároveň však túto zmenu finančne nepokryl.

„Je to služba, ktorá je pre občanov dôležitá, ale je aj finančne nákladná a mesto ju dofinancováva zo svojho rozpočtu. Pôvodne sme ju ešte v roku 2010 dofinancovávali 88 percentami,“ uviedol.

Ešte aj po zvýšení poplatku o sto percent na ňu mesto pripláca 3,24 eura za hodinu. Baláž podotýka, že k zvyšovaniu poplatku pristúpili aj ďalšie samosprávy. Zvýšenie poplatku schválili mestskí poslanci na zastupiteľstve 14. decembra 2010. Na tom istom zasadnutí si zastupiteľstvo odsúhlasilo odmeny pre seba aj primátora, spolu vo výške do 19 200 eur, primátor dostal 5 700 eur, informoval Karel Zvolský z tlačového servisu SDĽ.

Vo februári 2011 prišli na zastupiteľstvo vyjadriť svoj nesúhlas so zvýšením poplatku samotní dôchodcovia. Poslanci si ich vypočuli, poplatok však nezmenili. Deň pred vstúpením opatrenia do platnosti, teda 31. marca, SDĽ pripravila protest dôchodcov pred Národnou radou SR.

Na dnešné zhromaždenie organizátori pozvali aj dôchodcov, použiť chcú i transparenty. Všetkým mestských poslancom vopred poslali list so žiadosťou o prehodnotenie ich opatrenia. Službu opatrovateľskej starostlivosti v Topoľčanoch využíva 116 dôchodcov.


Pridat.eu