Trh podielových fondov sa v roku 2010 oživil

Trh podielových fondov sa v roku 2010 oživil Ilustračné foto: SITA/APBRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Majetok v otvorených podielových fondoch už druhý rok po sebe rastie a nekopíruje vývoj na trhu štandardných vkladových produktov, na ktorom vládne skôr stagnácia. Ako ďalej informuje Prvá penzijná správcovská spoločnosť Poštovej banky, fondom sa však stále nepodarilo prekonať historicky najlepší rok 2007, kedy majetok vo fondoch presiahol sumu 5,266 mld. eur. Slovenské obyvateľstvo stále drží peniaze najmä v bankách. Výrazný nárast objemu bankových vkladov sa však po roku 2008 zastavil.

Stagnácia bankových vkladov odborníci vysvetľujú najmä klesajúcou mierou úspor, Slováci menej sporia, lebo stagnuje rast príjmov, je vysoká nezamestnanosť, čoraz menej sa kupuje z úspor a čoraz viac na dlh. "Stagnácia vkladov postihla viac banky ako otvorené podielové fondy. Tie za posledné dva roky zaznamenávajú neustále nárasty a budúci rok očakávame prekročenie hranice 5 mld. eur v otvorených podielových fondoch," uvádza predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Prvej penzijnej Martin Winkler.

Spoločnosť Prvá penzijná vznikla v roku 1995 a už od začiatku svojho pôsobenia ponúka možnosť investovať prostredníctvom podielových fondov. V súčasnosti spravuje deväť otvorených podielových fondov a jeden špeciálny podielový fond nehnuteľností. Stopercentným akcionárom firmy je Poštová banka.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné