TUNISKO: Do funkcie premiéra zvolili Bedžího Caída Essebsího

TUNISKO: Do funkcie premiéra zvolili Bedžího Caída Essebsího Caíd EssebsíFoto: SITA/APTUNIS 28. februára (WEBNOVINY) – Osemdesiatštyriročný Bedží Caíd Essebsí, ktorý má povesť politického liberála a v minulosti zastával niekoľko ministerských postov, sa stal dočasným tuniským premiérom, ktorý nahradil vo funkcii nepopulárneho Muhammada al-Gannúšího. Essebsího zvolili v nedeľu v napätej atmosfére po rezignácii al-Gannúšího, ktorý viedol tuniskú vládu od zvrhnutia prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího.

Caíd Essebsí sa narodil 26. novembra 1926 a v Paríži získal právnické vzdelanie. Bol blízkym spolupracovníkom Habíba Burgibu, prvého prezidenta Tuniska po získaní nezávislosti. Zastával posty ministra vnútra, obrany aj zahraničných vecí. Pôvodne bol dlhoročným členom Destúrskej socialistickej strany (PSD) prezidenta Burgibu, ale v roku 1971 z nej vystúpil v snahe presadiť politické zmeny. Ešte v tom istom roku sa do vlády vrátil ako spolupracovník premiéra Muhammada Mzálího, ktorý plánoval presadzovať reformy. V roku 1978 sa Essebsí stal členom Hnutia demokratických socialistov (MDS), liberálnej opozičnej strany. V 80. rokoch bol veľvyslancom Tuniska v Nemecku a v 90. rokoch predseda snemovne reprezentantov. V nedeľu Essebsího vymenovali na čelo dočasnej vlády, ktorej úlohou je pripraviť Tunisko na demokraciu po páde režimu prezidenta bin Alího.

Nespokojní Tunisania počas víkendu pokračovali v násilnostiach. Výsledkom sobotnejšieho zásahu polície proti demonštrantom bola smrť troch ľudí a zranenia ďalších desiatok osôb. Sobotňajší protest pred ministerstvom vnútra v Tunise rozohnala polícia slzotvorným plynom a streľbou do vzduchu.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné