Tureckí Kurdi zrušili polročné prímerie

Tureckí Kurdi zrušili polročné prímerie Kurdská menšina sa začala búriť aj v susednom Iraku.Foto: SITA/APANKARA 28. februára (WEBNOVINY) – Zakázaná Strana kurdských pracujúcich (PKK) v pondelok zrušila ňou vyhlásené šesťmesačné prímerie v boji proti tureckým vládnym silám. Informovala o tom v pondelok kurdská spravodajská agentúra Firat citujúca vyhlásenie PKK.

Na základe neho sa strana odteraz plánuje "brániť efektívnejšie", naďalej sa však chce zdržať útokov. PKK tiež obvinila Turecko z prenasledovania kurdských starostov a ignorovania výziev na vyšetrenie údajných kurdských masových hrobov na juhovýchode krajiny. Podľa nej tiež vláda nezlepšila podmienky pre väzneného kurdského lídra Abdullaha Öcalana a celkovo nie je odhodlaná riešiť kurdský konflikt.

PKK predĺžila jednostranné prímerie v novembri 2010, pričom trvať malo až do tureckých parlamentných volieb v lete 2011. Toto rozhodnutie padlo deň po samovražednom atentáte na policajnú stanicu v centre Istanbulu. PKK vtedy deklarovala, že podniká kroky pre mier a demokratické riešenie kurdského konfliktu a dištancovala sa od vykonania či plánovania útoku.

PKK figuruje na tureckom i medzinárodných zoznamoch teroristických organizácií. Strana bojuje za samostatnosť pre Kurdov od roku 1984. Konflikt si doteraz vyžiadal okolo desaťtisíce životov.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné