Ulice Sýrie znovu zaplnili demonštranti

Ulice Sýrie znovu zaplnili demonštranti Ilustračné foto. Foto: SITA/APDAMASK 17. apríla (WEBNOVINY) – Sýrski protivládni aktivisti vyzvali v nedeľu, v Deň nezávislosti, na pokračovanie protestov napriek sľubu prezidenta Baššára al-Asada, že vláda v najbližších dňoch zruší výnimočný stav platný od roku 1963.

Demonštranti opäť vyšli do ulíc po výzve zverejnenej na sociálnej sieti Facebook. "Deň nezávislosti je v Sýrii dňom slobody," napísala na Facebooku skupina Sýrska revolúcia 2011 pri príležitosti 65. výročia ukončenia francúzskej nadvlády v krajine.

Al-Asad v sobotu prisľúbil, že vláda zruší výnimočný stav, ktorý v krajine platí už skoro 50 rokov Ako uviedol vo svojom televíznom príhovore, špeciálna komisia právnikov v tejto veci pripravila "niekoľko návrhov novej legislatívy", ktoré predloží novovymenovanému kabinetu pod vedením bývalého ministra pôdohospodárstva Ádila Safara.

Ten by mal "najneskôr do týždňa vydať nový zákon". Al-Asad zároveň vyjadril ľútosť nad smrťou približne 200 demonštrantov, ktorí zahynuli počas mesiac trvajúcich prodemokratických protestov. Ešte koncom marca pritom nebývalú vlnu protestov označil za dielo zahraničného sprisahania, ktorého cieľom je rozpútať nábožensky motivované násilie. Protivládne protesty v krajine napriek prezidentovmu prejavu pokračovali vo viacerých mestách. Veľké demonštrácie sa uskutočnili aj v piatok, keď hlásili z viacerých miest niekoľkotisícovú účasť.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné