Umelecká beseda slovenská pozýva na Artmisiu 90

Umelecká beseda slovenská pozýva na Artmisiu 90 Antalová Elvíra, Kompozícia II., olej, 2008BRATISLAVA 19. apríla (WBN/PR) – Umelecká beseda slovenská, Ministerstvo kultúry SR, Národné osvetové centrum a Fond výtvarných umení Vás pozývajú na výstavu:

ARTMISIA 90 1921 – 2011

Miesto konania: Dom umenia, Nám. SNP 12, Bratislava
Vernisáž výstavy : 20. apríla 2011 o 17,00 hod.
Výstava je otvorená denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod., potrvá do 20. mája 2011

Začiatkom júna tohto roka uplynie deväťdesiat rokov od chvíle, kedy sa v bratislavskom hoteli Savoy uskutočnilo valné zhromaždenie, na ktorom podľa vzoru staršej Umeleckej besedy českej založili umeleckí pracovníci na Slovensku jej sesterskú organizáciu. Od vzniku Umeleckej besedy slovenskej v roku 1921 pôsobila v jej jednotlivých odboroch celá plejáda umeleckých osobností, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňovali slovenskú kultúru a formovali aj naše moderné výtvarné umenie, či už išlo o príslušníkov Generácie 1909 alebo medzivojnovej a povojnovej umeleckej avantgardy.
Tvorivý odkaz zakladateľov tohto najstaršieho umeleckého spolku, medzi ktorých patria architekt Dušan Jurkovič, maliari Martin Benka, Mikuláš Galanda, Ľudovít Fulla, Miloš Alexander Bazovský, Ján Mudroch, Cyprián Majerník, sochár Ján Kostka a ďalší umelci, sprítomňuje súčasná generácia nasledovníkov, ktorá sa rozhodla pripomenúť si toto, v našich podmienkach ojedinelé jubileum, na výstave s príznačným názvom Artmisia 90 v Dome umenia v Národnom osvetovom centre v Bratislave od 20. apríla do 20. mája tohto roka.
Dramaturgia podujatia spočiatku rátala s účasťou deväťdesiatich tvorcov, ktorí v spolku pôsobili, alebo s ním spolupracovali od jeho znovuobnovenia v roku 1990. Keďže tento nevšedný historický rámec vyvolal zaslúženú pozornosť a výstavu oboslalo bezmála stotridsať výtvarníkov,expozičná kolekcia napokon po výbere predstaví celú paletu žánrových foriem a tvorivých prístupov niekoľkogeneračného spektra vyše sto výtvarníkov od najstarších, ktorí bezprostredne nadväzovali na slovenskú avantgardu a akceptovali výboje svetového umenia, až po najmladšiu generáciu absolventov vysokých škôl umeleckého smeru, ktorí na výtvarnej scéne robia prvé kroky.
Artmisia 90 koncepčne nadväzuje na minuloročnú výstavu Umelecká beseda slovenská 1990 – 2010, ktorá priniesla pozitívne reakcie odborníkov, recenzentov, spravodajských médií, zberateľovi milovníkov umenia, ktorí prichádzali do Domu umenia v Bratislave nezvyčajne hojnom počte.
Rovnaké reakcie sprevádzali výber z tejto výstavy v Slovenskom inštitúte v Prahe i prvé tohtoročné výstavné podujatie UBS – Jarný salón na Bratislavskom hrade.
Na Artmisii 90, ktorú uvedú slávnostnou vernisážou v stredu 20. apríla o 17. hodine, uvidia návštevníci vyše tri stovky diel v celom spektre výtvarných žánrov a technik. Po bratislavskej prehliadke bude ďalšou zastávkou tejto hodnotnej retrospektívnej výstavnej kolekcie Sarišská galéria v Prešove, kde ju otvoria 9. júna tohto roku.

http://www.nocka.sk


Pridat.euRSS komentárov

K článku je jeden komentár

  1. Arya napsal:

    Focus Booster pre Air pouzivam tiez.Co sa tyka tnihecky tak idem do nej len ked sa mi nehce, ked som kreativny tak ju nepotrebujem. Vid moja prezentacia na Manager Expo.

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné