Únia miest žiada prezidenta, aby nepodpísal zákon o platoch

Únia miest žiada prezidenta, aby nepodpísal zákon o platoch Foto: SITA/Dušan HeinBRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Únia miest Slovenska žiada prezidenta Ivana Gašparoviča, aby nepodpísal zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov a primátorov. V liste hlavu štátu nabádajú, aby zákon, ktorý predstavuje "nesystémový zásah do systémovej právnej normy" nepodpísal a vrátil ho na opätovné prerokovanie poslancom NR SR.

"Sme presvedčení, že s porozumením prijmete náš návrh a vyhoviete našej žiadosti," píše sa v liste. Zákon z dielne poslancov Szilárda Szomogyiho, Ľuboša Majera a Kamila Krnáča je podľa Únie miest Slovenska v rozpore s Ústavou a Európskou chartou miestnej samosprávy. Agentúru SITA o tom informoval generálny sekretár ÚMS Marián Minarovič.

Podľa schválenej novely by starostom a primátorom mali klesnúť základné platy o desať percent, pričom ich zákonnú mzdu im bude môcť zastupiteľstvo zvýšiť maximálne o 70 percent. Odstupné po vypršaní mandátu bude po novom nie päťmesačné, ale trojmesačné, aj to len v prípade, že starostovia a primátori svoju funkciu vykonávali aspoň šesť mesiacov. Ak boli vo funkcii kratšie, na odstupné mať nárok nebudú. Po novom budú musieť byť zvýšené platy písomne uvedené v zápisnici v presnej výške v eurách.

V tých obciach a mestách, ktoré budú v ozdravnom režime alebo v nútenej správe, poslanci miestneho zastupiteľstva nebudú môcť starostom a primátorom zvyšovať platy a bude im patriť len základná mzda vyplývajúca zo zákona. Schválená novela sa bude dotýkať aj terajších starostov a primátorov. Do dvadsať dní od účinnosti nového znenia budú musieť zvolať zastupiteľstvo, aby im priznalo plat v medziach predpísaných novelou, ak sa tak nestane, bude im prináležať len minimálna mzda podľa zákona.

Platy poslancov a primátorov budú musieť byť po novom uvedené v presnej výške v zápisnici z rokovania zastupiteľstva. V obciach do 500 obyvateľov bude môcť zastupiteľstvo znížiť plat starostu so súhlasom starostu až na nulu a znížiť tak povinné platby obciam, ktoré majú rozpočtové ťažkosti. Nové znenie zákona by malo byť účinné od 1. mája, podmienkou je však súhlas hlavy štátu.


Pridat.eu