Úroveň rádioaktívneho jódu v dažďovej vode je bezpečná

Úroveň rádioaktívneho jódu v dažďovej vode je bezpečná Jadrová elektráreň Fukušima po výbuchoch reaktora. Obrovská vlna tsunami, ktorá 11. marca 2011 vážne poškodila japonskú jadrovú elektráreň Fukušima, merala najmenej 14 metrov. Vlna poškodila chladiaci systém reaktorov elektrárne Fukušima 1, ktoré sa začali prehrievať. Po viacerých výbuchoch vodíka a poškodení ochranných plášťov reaktorov začali do ovzdušia unikať nebezpečné rádioaktívne látky. Po výbuchoch reaktora sa rádioaktivita dostala do ovzdušia a kontaminovala zdroje štyroch japonských prefektúr. Mnoho krajín zastavilo dovoz potravín zo severného Japonska.Foto: SITA/APBRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Úroveň rádioaktívneho jódu nameraná v dažďovej vode je bezpečná.

"Aj keby pretrvávala súčasná situácia, je možné predpokladať, že by dávková záťaž obyvateľov, pri ktorej je potrebné vykonávať nápravné opatrenia, ako je napríklad jódová profylaxia, musela byť desať až sto miliónkrát vyššia," uvádza sa v stanovisku Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Ako ďalej vyplýva zo stanoviska, o ktorom agentúru SITA informovala hovorkyňa úradu Lenka Šramková, stopové koncentrácie rádioaktívnych látok pochádzajúce z japonskej jadrovej elektrárne Fukušima namerali vo viacerých krajinách Európskej únie, napríklad v Českej republike, Nemecku, Švédsku.

Takáto situácia sa zároveň podľa Úradu verejného zdravotníctva dala vzhľadom na rozsah nehody dala očakávať a bude pravdepodobne pretrvávať aj v budúcnosti. "Keďže naša ani žiadna iná európska legislatíva žiaden limit pre dažďové vody nemá, je možné namerané hodnoty porovnať s najvyššími prípustnými úrovňami kontaminácie potravín pre dojčenskú výživu respektíve pre mlieko alebo pitnú vodu. Aj keď porovnávanie dažďovej vody s potravinami nie je celkom na mieste, je evidentné, že ani ak by sa takáto koncentrácia namerala v potravinách, nie je v súčasnosti žiaden dôvod na regulačné opatrenia," informuje ďalej ÚVZ SR.

Akékoľvek obavy z ožiarenia sú preto v súčasnej situácii neopodstatnené. ÚVZ SR meria a pravidelne vyhodnocuje namerané výsledky a o zistených skutočnostiach verejnosť informuje prostredníctvom svojej webstránky.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné