Úspechom tohto roka je obnovenie zmiešaných komisií

Úspechom tohto roka je obnovenie zmiešaných komisií Ministerstvo zahraničných vecí SRFoto: SITA BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) – Po nástupe novej vlády na Slovensku aj v Maďarsku sa obnovili zmiešané komisie. "Komisie boli po zostavení nových vlád počas jesene znovu vytvorené na oboch stranách. Doslova v týchto dňoch a týždňoch prebiehajú úvodné stretnutia novovytvorených komisií s tým, že všetky by sa mali stretnúť začiatkom budúceho roka," informoval agentúru SITA hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher. Zatiaľ nie je známe, ako často sa budú stretávať, ani ktoré konkrétne témy otvoria. "Práve na týchto úvodných stretnutiach bude definovaný obsah aj frekvencia rokovaní jednotlivých zmiešaných komisií," vysvetlil Schwarzbacher.

"Zmiešané komisie boli vytvorené na implementáciu základnej zmluvy medzi Slovenskom a Maďarskom, ktorá predstavuje východisko pre rozvoj našich bilaterálnych vzťahov. Primárne je teda ich poslanie zamerané na identifikovanie oblastí spoločného záujmu a možnej spolupráce," vysvetlil Schwarzbacher. Ako dodal, komisie môžu poslúžiť aj ako expertné fórum na vyjasnenie sporných otázok a navrhovanie obojstranne prijateľných východísk.

Slovensko-maďarská spolupráca sa rozvíja na základe Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci podpísanej 19. marca 1995 v Paríži. Na jej realizáciu vznikol v roku 1998 mechanizmus pozostávajúci z jedenástich zmiešaných komisií, v roku 2004 rozšírený o dvanástu komisiu. Zmiešané komisie sú vedené minimálne na úrovni štátnych tajomníkov alebo pracovníkov zodpovedajúcich tejto úrovni z príslušných ministerstiev, resp. štátnych orgánov.


Pridat.euRSS komentárov

K článku nie je žiadny komentár

Pridanie komentára

* tieto polia sú povinné